Pallenis spinosa (Dikenotu)

Buradanara Paylaşımları

Bazı kaynaklarda Asteriscus spinosus olarak geçen Pallenis spinosa 60 cm büyüyebilir. Yapraklar almaşlı dizilişli, mızraksı ya da eliptik olabilir. Taban yaprakların sapı kısadır, gövde yapraklı sapsız ya da sarılıcıdır. Dalların tepesinde tek bir çiçek başı görülür. İnvolukrum 1 ila 1,5 cm genişliğindedir. Dış filariler yayık, mızraksı ve dikensi uçlu, iç filariler dikdörtgensi mızraksıdır. Çiçekler erseliktir. Yaprak kenarları dişlidir. Kapçık kahverengidir. Sorguç beyaz renklidir.

Fotoğraf: Fazlı Yurtsever

Doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösteren Pallenis spinosa yol kenarı, kayalık bölgeler ve çayırlarda görülür. Doğrudan güneş alan yerleri tercih eder.

Dilimizde Dikenotu, Buhurumeryem ve Altungöz adları ile bilinmekte olup nisan ve ağustos ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 400 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilinen bitkinin cins adı Latince kepek anlamına gelir. Çiçek tablasının kepeksi yapısına işaret eder. Tür adı Latince dikenli anlamına gelir. Kastedilen çiçekleri çevreleyen bırahtelerin dikensi uçlarıdır. İkili adlandırma öncesi adı “Aster legitimus culisii alter spinosus luteus”tur.

Egzema (dermatit), romatizma, kas kasılması, bebeklerin kusma, diyabet, baş ağrısı ve dezenfeksiyon tedavisinde geleneksel olarak kullanılır.

Araç çubuğuna atla