Echium angustifolium Miller (Kızılcık otu)

Buradanara Paylaşımları

Echium angustifolium Miller, Boraginaceae familyasına bağlı olan Archaeplastida türünden olup, dilimizde Kızılcık dikeni, kızılcık otu olarak adlandırılmaktadır.

Fotoğraf: Fazlı Yurtsever

Yoğun beyazımsı sert tüylü, çok yıllık odunsu bitkidir. Gövdesi bir veya birkaç, 13-60cm, yoğun sert tüylü veya yok, sert tüyler çoğunlukla sivri ve yayık. Yaprak dardoğrusal, mızraksı, oblongveya dareliptik. Bazal yapraklar genellikle antezde buruşmuş, Çiçekler ilk başta birkaç ve yoğun simoz, meyve verirken ise gevşek; korolla mavi, morumsu, leylak veya kırmızımsı,13-18(-22) mm, ± geniş infundibular, tüp düzenli sert tüylerle kaplı; Anter dışa doğru uzun çıkmış veya değil, Stilus1mm olarak ikiye bölünmüş. Meyveler 2.5 x 2 mm, geniş omuzları ve sivri eğik gagası oblong-çift piramidal şeklinde, kaba buruşuk tüberkülat.


Çok yıllık bir bitki olup Mart ve Ağustos ayları çiçeklenen bitkinin doğal yaşam alanı kıyı kumulları, kumlu yamaçlar, kıyılar, makiler, çalılıklar ve bozkırlardır.

Genel yayılım alanı Kuzey Afrika, Yunanistan, Ege, Kıbrıs, Filistin olan Echium angustifolium Millerin, Türkiyedeki yayılım alanı Trakya ve Anadolu’nun kıyı çevreleri olup, 870 metreye kadar olan rakımlarda gözlenmiştir.

Araç çubuğuna atla