Echium italicum (Kurt kuyruğu)

Buradanara Paylaşımları

Ülkemizde “kurtkuyruğu” ismiyle bilinen bu bitki, doğal olarak Akdeniz havzasında ve özellikle İtalya’da sık görülür.

Fotoğraf: Fazlı Yurtsever

1 metreye kadar büyüyebilen bitkide, gövde dik, dalsız ve kıllıdır. Taban yaprakları mızraksıdır ve 20 ila 35 cm uzunluğa erişebilir. Piramit biçimiyle rahatlıkla ayırt edilebilir. Gövde yaprakları dar ve eliptiktir, yoğun tüyle kaplıdırlar. Taç soluk mavi, pembe, leylak ya da beyaz renklidir. Rozet çapı hayli büyüktür. Meyveler dikdörtgensidir. Tohumlar bahar aylarında ekilebilir. Fideler 4 ila 6 hafta arasında belirir. Bitki, genellikle tohum aşamasından itibaren yirmi dört ay sonra çiçek açmaya başlar.

Tahrip edilmiş araziler, yamaçlar ve yol kenarında görülen Echium italicum dilimizde Ayı kulağı, Bal çiçeği, Tilki kuyruğu ve Kurt kuyruğu adları ile bilinmektedir.

Mayıs ve ağustos ayları arasında çiçeklenmeye geçen Echium italicum eniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Cins adı Antik Yunanca engerek anlamına gelir. Cinsin, yılan ısırığına karşı panzehir olarak kullanılmasına atıftır. Dioscorides, cinsin çiçeklerinin engereğin başına benzediğini kaydeder. Tür adı Latince İtalya anlamına gelir. Türün tip yerine işaret eder ve bu özgün tanımda “Habitat in Anglia, Italia” olarak belirtilmiştir.

Araç çubuğuna atla