Potentilla reptans (Beşparmak otu)

Buradanara Paylaşımları
Fotoğraf: Fazlı Yurtsever

Çok yıllık 10-25 cm boyunda, sık çatallaşan yayılıcı otsu bir bitki olan Potentilla reptans yol kenarlarında, iyi drenajlı çim alanlarda, yayla ve yamaçlarda sıklıkla görülür.

Fotoğraf: Fazlı Yurtsever

Yaprakları eliptik şekilli 5 yaprakçıktan oluşur. Yaprakçık kenarları dişlidir. Haziran-Ağustos aylarında çiçeklenir. Çiçekler 12-25mm çapında, sarı renkli ve kalp şekilli 5 petallidir. Kupa yaprakları sarımsı yeşil renkli olup geniş mızrak şeklinde ve oldukça küçüktür.

Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika’da yaygındır ve egzotik bir tür olmasına karşın Kuzey Amerika’nın birçok yerinde doğal yayılış göstermektedir.

Dilimizde Reşatınotu, Parmakotu veya Beşparmak otu adları ile bilinen Potentilla reptans Mayıs ve temmuz ayları arasında çiçek açmakta olup, deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilmektedir..

Cins adı Latince güçlü anlamına gelir. Cinsin bazı türlerinin güçlü tıbbi özelliklerine atıfta bulunur. Tür adı Latince sürünücü anlamına gelir. Türün sürünücü yapısına işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Quinquefolium majus repens”tir.

Genç yaprakları tüketilebilir ya da salatalara eklenebilir.

Gerek kökleri gerekse kendisi ateş düşürücü olarak kullanılır. Kökünden kaynatılarak hazırlanan öz diş ağrısına iyi gelir. İshal tedavisinde kullanılır. Spazm çözücü, büzücü, ateş düşürücü, diş ağrısı giderici ve yangı önleyicidir. Kurutularak boğaz ağrısı için gargara olarak kullanılır. Güçlü bir büzücü olarak, ishal ve diğer bağırsak sorunlarıyla bağlantılı rahatsızlıkları hafifletebilir, kan damarlarını sıkıştırır ve kasların kasılmasına neden olur. Ateş için çok etkili çaredir, ateşi düşürerek bağışıklık sisteminin bakteri veya virüsü ortadan kaldırmasını sağlayabilir. Diş ağrılarında otun analjezik etkisi ağrıyı giderir. Aynı zamanda, bitkinin bazı antibakteriyel etkileri olduğu için, ağızda veya diş eti iltihabında bakteriyel enfeksiyonları önlemenin etkili bir yoludur. Bu bitkinin iltihap giderici özellikleri aynı zamanda sinir ağrısına ve artrit sorunlarına etkilidir. Yara ve yanmalara karşı bitkiden elde merhem iyileşme sürecini hızlandırabilir.

Kırışık giderici olarak kullanılır.

Araç çubuğuna atla