Pittosporum tobira (Yıldız çalısı)

Buradanara Paylaşımları
Fotoğraf: Fazlı Yurtsever

3 m kadar boylanabilen, daima yeşil, ağaç veya çalı formlu bir türdür. Genç sürgünler tüylüdür. Yapraklar çevrel dizili, ters yumurtamsı-ters eliptik formlu, 3-14 cm, tüysüz, kenarları tam ve arkaya doğru kıvrık ve parlak yeşil renkte; sap 5-15 mm uzunluktadır. Çiçeklenme dönemi Kasım-Mayıs aylarında; çiçek durumu şemsiye, terminal; çiçekler hoş kokulu, çanak yapraklar serbest veya alt bölümleri birleşmiş ve arkaya doğru kıvrık, taç yapraklar 10-12 mm, beyaz ve 5 tanedir. Meyve kapsül formunda, yumurta biçimli, 10-18 mm çapta; yoğun tüylü, 3 parça kabuklu; tohumlar çok sayıda ve koyu kırmızı renktedir.

Fotoğraf: Fazlı Yurtsever

Meyve kuşlar tarafından tüketildiğinde yapışkan özsu sayesinde tohumlar kuşların gagalarına yapışır ve bu sayede tohumlarını dağıtır. Popüler bir süs bitkisidir. Kuraklığa dayanıklıdır. Güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri ve kuru ya da nemli toprakları tercih eder.

Doğal olarak Japonya, Çin ve Kore’de yayılış gösteren Pittosporum sıklıkla park ve bahçelerde görülür.

Dilimizde Yıldız çalısı adı ile bilinen ve deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilen Pittosporum Nisan ve haziran ayları arasında çiçek açar.

Cins adı Antik Yunanca ziftli tohum anlamına gelir. Tohumları çevreleyen yapışkan reçineye işaret eder. Tür adı Japonca kapı ağacı anlamına gelir. Çalının Japoncadaki adına işaret eder. Yaprak ve dallar geleneksel olarak kapılara asılır.

Araç çubuğuna atla