Ephedra Major (Borotu)

Buradanara Paylaşımları

1-2 m boylanabilen, herdem yeşil, tel-tel, kıvrımsız/dimdik çalı görünümünde bitkilerdir. Bazı kaynaklarda Ephedra foeminea adı altında gösterilmektedir. Dioecious yani erkek ve dişi çiçekler ayrı bitkidedir.

Fotoğraf: Fazlı Yurtsever


Gövdeler yayılarak dallanmış, dallar çevresel dizili, nadiren karşılıklı dizili, yeşil veya dumanlı, çizgili veya nadiren hemen hemen çizgilidir. İğne yapraklar, yeşil renkli, oval ve karşılıklı dizilişlidir. Çiçekler sarı renklidir. Polen zamanı hem erkek hem de dişi kozalakların ucunda berrak damlacıklar oluşur. Bu akışkan sıvı böceklerin polenleri taşımalarına yardımcı olur. Ancak bu sıvılar sadece dolunayda ortaya çıkar. Kokusuz olmayan sıvı dolunayda parladığı için böcekler tarafından kolaylıkla fark edilir ve bitki polenlerini dağıtabilir. Tohumlar ağustos ve ekim aylarında olgunlaşır.
Doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösteren bitki vadiler, çalılıklar ve yol kenarında görülür.

Dilimizde Bor otu ve Sarılıcı deniz üzümü adları ile bilinen Ephedra major haziran ve ağustos ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.
Cins adı Antik Yunanca üstüne oturan anlamına gelir. Cinsin eklemli gövdelerine işaret eder. Tür adı Latince dişi anlamına gelir. Pehr Forsskål’ın özgün tanımında yer alan “flores foemineos tantum inveni” cümlesine göre türün sadece dişi çiçeklerinin olduğu sanıldığı için bu epitet tercih edilmiştir. Ancak türün erkek çiçekleri de mevcuttur.

Geleneksel olarak kanser tedavisinde kullanılır. Özellikle bronşiyal astıma karşı çeşitli solunum problemlerinin tedavisinde kullanılır.

Uykusuzluk, sinirlilik, sinirlilik, baş ağrısı, bulantı, kusma ve taşikardi gözlenebilir. Hamileler uzak durmalıdır. Doz aşımı, hipertansiyona ve kardiyak aritmiye neden olabilir.

Araç çubuğuna atla