Eşek Marulu (Sonchus Oleraceus)

Buradanara Paylaşımları

Tek yıllık bu bitkinin 30-100 cm yüksekliğe kadar içi boş, dik bir gövdesi vardır. Tam güneşi tercih eder ve çoğu toprak koşulunu tolere edebilir. Çiçekler hermafrodittir ve yaygın tozlayıcılar arasında arılar ve sinekler bulunur. Rüzgar veya su ile taşınan tohumlarla yayılır.

Fotoğraf: Fazlı Yurtsever


Bu bitki, çoğunlukla dünyanın birçok yerinde istilacı bir tür olarak kabul edilir. Avustralya’da yaygın ve yaygın bir istilacı türdür ve büyük istilalar mahsullerde ciddi bir sorundur.

Fotoğraf: Fazlı Yurtsever


Yerel mutfak
Havuç, salatalık, soğan, ekmek devedikeni yaprakları ve domates dilimleri ile yeşil salata
Yaprakları salata yeşillikleri olarak yenir veya ıspanak gibi pişirilir. Genç yapraklar daha az acıdır ve çiğ yemek daha iyidir. Buharlama, yaşlı yaprakların acılığını giderebilir. Daha genç kökler de yenilebilir ve kahve yerine kullanılabilir.


Besleyici nitelikleri
Beslenme analizi, 100 g’da 30 – 40 mg C vitamini, %1,2 protein, %0,3 yağ, %2,4 karbonhidrat ortaya koymaktadır. 100 g başına yaprak kuru madde analizi (yetiştirme koşullarına göre değişiklik gösterebilir) şunu gösterir: 45 g Karbonhidrat, 28 g protein, 22 g kül, 5,9 g lif, 4,5 g yağ; toplamda 265 kalori sağlar.
Mineraller

Kalsiyum: 1500 mg
fosfor: 500 mg
Demir: 45.6 mg
Magnezyum: 0 mg
Sodyum: 0 mg
Potasyum: 0 mg
Çinko: 0 mg
vitaminler

bir: 35 mg
Tiamin (B1): 1.5 mg
Riboflavin (B2): 5 mg
Niasin: 5 mg
B6: 0 mg
K: 60 mg

Alternatif Tıp

Sonchus oleraceus’un şifalı bitkicilikte çeşitli kullanımları vardır. Ayrıca, karahindiba ve sücciye benzer tıbbi nitelikler atfedilmiştir. Yeni Zelanda’nın ilk Māori halkının onu yiyecek ve tıbbi kullanım için toplamış olması muhtemeldir.

Yerli Amerikalıların bu bitki için birçok kullanımı vardı. Pima, sakızını “afyon alışkanlığına çare”, müshil olarak ve “yaprakların ve sapların avuç içi arasına sürülerek çiğ yendiği” ve bazen “kaynatıldığı” bir yiyecek olarak kullandı. Yaqui, bitkiyi “yumuşak, genç yaprakların tuzlu suda şili ile kaynatılıp yeşillik olarak yendiği” bir sebze olarak kullandı. Kamia (Kumeyaay) “yaprakları kaynattı ve yeşillik olarak yemek için kullandı.” Houma, onu düşük yapan bir bitki olarak kullandı ve burada “menstrüasyonu geciktirmek için” bitki infüzyonu alındı; diş çıkaran çocuklar için; ve domuz yemi olarak.


Mücadele
Bu bitki genellikle biçme yoluyla kontrol edilebilir, çünkü kök parçalarından yeniden büyümez. Herbisitlerle yabani ot kontrolüne yönelik girişimler, diğer yöntemlerin ihmal edilmesine rağmen, bazı ortamlarda bu türün çoğalmasına yol açmış olabilir.

(Metin: Wikipedia)

Araç çubuğuna atla