Buradanara Paylaşımları

Şu an balık yemenin tam zamanı.  Televizyon  kanallarında, yazılı basında, bu sene palamutta bir bolluğun olduğu söyleniyor. İnternet ortamında da bu bolluk üzerine bir çok paylaşım bulunmakta. 

Marmara Bölgesi’nden ve Trabzon, Samsun, Giresun ile Ordu gibi Karadeniz’in farklı illerinden denize açılan balıkçı tekneleri, Zonguldak açıklarında balık bolluğuyla karşılaştığı şeklinde haberleri, vatandaş olarak, ilgiyle izliyoruz.

“Kamyonlara yüklenip Türkiye’nin çeşitli kentlerine gönderilen balıkların fiyatları, boyutuna göre 20 ile 40 TL arasında değişiyor.” denilen, ‘fakir pirzolası’  olarak bilinen palamudun fiyatı, yine bir deniz ilçesi olan Burhaniye’de , tanede 60TL olarak, tezgahlarda etiketlenmiş.

Geçen yıla göre tezgahtaki palamut sayısı artmış, buna itirazım yok. İtirazım bu bolluğa karşın, fiyat daki yaklaşık 3 misli artışta. Burhaniye bunu haketmiyor kanısındayım.

Her şeye rağmen, balığı evine götürebilen vatandaşlarımıza afiyet olsun diyerek, konunun bir başka yönüne dikkati çekmek istiyorum. Bu balığı alıp sofrasına götürmek isteyen vatandaşlarımızın, alışveriş aşamasında yanıltılmamaları için, yine denizlerimizin balığı olan ve palamuta çok benzeyen tombik balığı konusunda da bir hatırlatma yapayım. 

Palamudun dişleri vardır ancak tombiğin dişleri yoktur. Dişi olmayan balık, palamut değildir. 

Palamudun yüzeyinde çizgiler varken, tombik beneklidir. Buradan da iki balık arasındaki fark rahatlıkla anlaşılabilir.

Aldığınız balığı ‘takoz’ biçiminde kestirdiğinizde eti beyaz ise o palamuttur. Tombiğin eti siyah olur ve genellikle lakerda yapımında kullanılır.

Araç çubuğuna atla