Echinops ritro (Topuz dikeni)

Buradanara Paylaşımları

30-120 cm boylanabilen, iki veya çok yıllık, otsu bir tür olan bitkide, gövde yapısı dik kabarık çizgilidir. Basit yapraktan üç derin tüysü yaprağa kadar farklılıklar gösterebilen yapraklar saplı veya sapsızdır. Kapitulum tek çiçeklidir; birçok kapitulum küremsi başlarda (topuzlarda) taşınır; brakte küçük ve geriye büküktür. Filariler çok sıralıdır, kiremitvari veya üstüste gelmiş şekilde dizilidir, beyaz tüylerle çevrilidir; dışta kalanlar ispatula biçimlidir, uç kısımları dışa doğru ayrıktır ve en küçük boyda olanlardır; ortadakiler şeritsi-mızraksı formda ve sivri uçludur, içtekilere göre daha uzundur, uçları serbest veya bitişiktir. Çiçekler erdişidir, borumsudur ve mavi, yeşil veya beyazdır. Sert kabuklu meyveler az-çok dikdörtgenimsi-silindiriktir, yüzeyi yoğun ülgerlidir; papus taç şeklinde dizili kısa bitişik veya serbest tomurcuk kabuğu benzeri sert kıllıdır; 1 tohumludur.

Fotoğraf: Fazlı Yurtsever

Güneşli bölgeleri ve geçirgen toprakları tercih eden echiops ritro kuraklığa dayanıklı olup ülkemizde genellikle Topuz dikeni olarak adlandırılsa da, bazı yörelerde kirpi dikeni, tüylü mavi dünya veya şeytandikeni olarak da bilinir.

Echinops cins adı Yunanca “kirpi” anlamına gelen ekhinos kelimesi ile “kafa” anlamına gelen ops kelimesinin birleşiminden türetilmiştir; cinsin dikenli görünümlü çiçek durumuna atıfta bulunur. sp. İngilizcede ‘tür, türü’ anlamına gelen specie kelimesinin kısaltmasıdır.

Sorunsuz ve az bakım gerektirirken yaz bahçesine olağanüstü kontrast, ilgi ve renk katan Echinops, peyzaja paha biçilmez bir katkı sağlar. Yaz ortasından erken sonbahara kadar çiçek açan, cesur ve süs, çelik mavisi veya bozulmamış beyaz, küre şeklindeki çiçekleri (bir golf topu büyüklüğünde) gerçekten güzel ve büyüleyicidir.

Araç çubuğuna atla