Rabidosa rabida (Kurt örümcekleri)

Buradanara Paylaşımları

Kurt örümcekleri (Lycosidae) ailesi içerisinde bulunan en iri türlerden biri olup boyut olarak gövdeleri 2-3 cm arasında (bacak dahil değil) değişir. Karnı açık gri ve toprak rengindedir. Bacaklarında siyah şeritler, pedipalplarında (ağız kenarındaki ufak uzuvlar) siyah noktalar bulunur. Karın altında turuncu kontrastları da mevcuttur.

Fotoğraf: Fazlı Yurtsever

Kurt örümcekleri yumurtalarını, karında bulunan ağ püskürten spinneret (memecik) organlarına bağlı tutar.

Muhteşem görme yetenekleri vardır. Genelde iki büyük gözün altında 4 küçük göz ile tanınırlar. Tepede ise iki tane laterale (yanlara) bakan göz vardır.

Kurt örümcekleri grup halinde avlandıkları için isimlerini kurtlardan almışlardır. Bu örümceklerin diğer ismi de avcı ya da arazi örümceğidir.

Kurt örümcekleri bilenen örümcekler gibi ağ örmezler. Yaprak ya da taş altı gibi uygun bir yerde saklanır, iyi gören gözleri ve hızlı hareket etme kabiliyetleri ile avlarının peşinde koşarak onları yakalarlar. Gün içinde genelde yuvalarının dışında koşarlarken görünürler. Gece ve gündüz sürekli av peşindedirler.

Genelde zeminde oyuk açarak toprak altında yaşarlar. Oyarak oluşturdukları barınaklarını ipekten yapılmış bir kapıyla kapatır ayrıca oyuğun ağzını yaprak ya da otlarla örterek gizlerler. Kışı geçirmek için sıcak yere ihtiyaç duyduklarından sonbaharı genelde yuvalarında geçirirler.

Zehirli örümcekler olmalarına rağmen zehirleri öldürücü değildir. Saldırgan değildirler ve kendi hayatlarını tehdit altında hissetmedikçe ısırmazlar. Rahatsız edildiklerinde çok hızlı davranırlar, hayati tehlikede iseler saldırıp ısırırlar ya da kaçıp saklanırlar. Bununla birlikte, genel olarak örümcek sokmalarına alerjik olan bazı ısırık kurbanları mide bulantısı, baş dönmesi ve kalp atışlarının hızlanması gibi belirtiler görülebilir. Örümceğin büyük dişleri ısırık yerinde fiziksel travmaya neden olur. Isırganın kendisi bir arı sokmasıyla benzer şekilde tanımlanmıştır ve örümceğin enjekte ettiği zehir, ısırılan alanda kaşınmaya neden olabilir. Bu acılı ısırık, hızlarıyla ve şaşırtıcı görünüşüyle birleşince, bu örümcek türü korkutucu olabilir ve bazı ısırık kurbanları oldukça panik yapabilirler. Kurt Örümceği ısırırsa, ısırılan yer bantlanmamalı, buz tutularak şişmenin inmesi sağlanmalıdır.

Dişi Kurt örümceği yumurtalarını saklamak ve korumak için hazırladığı ipek bir koza içinde taşır.

Karnının arkasına yapıştırdığı bu koza ile dolaşır. Anne, yavruları yumurtadan çıktıktan sonra kendilerine bakacak duruma gelene kadar her gittiği yere sırtında taşır. Yavruları yumurtadan çıkmış bir kurt örümceği gördüğünüzde sırtında kıpır kıpır hareket eden yüzlerce yavru örümcek görebilirsiniz.

Araç çubuğuna atla