Buradanara Paylaşımları

Göçmen Eupeodes, E. corollae’denayırt etmek için bazen Ortak Benekli Eupeodlar olarak adlandırılır. Uzun mesafeler uçan ve Birleşik Krallık’a göçmen olan yaygın bir Avrupa uçan sineğidir.

Yaprak bitleri ekinleri yok ettiğinden ve biyolojik mücadelede genellikle Eupeodes luniger kurtçukları kullanıldığından, yırtıcı türler çiftçiler ve bahçıvanlar için faydalıdır.

Karın merkezi boyunca kanca şeklindeki işaretlerle karakterizedir.

Doğada diğer yaygın Eupeodes olan E.corollae’den daha büyük bir tür olan E.luniger’in görünümü oldukça değişkendir, ancak karın üzerindeki sarı işaretler hiçbir zaman tergitlerin yan kenarlarına ulaşmaz. Dişiler, hiçbir zaman kaynaşmayan geniş lunulat noktalara sahiptir ve ön kısımlar genellikle belirgin bir y-şekilli siyah uzama ile yalnızca üçüncü bir siyahtır.

Eupeodes luniger, Syrphini kabilesi olan Syrphinae alt familyasına aittir.

Erkeklerde genellikle sarı işaretler ayrıdır, ancak bazen bunlar birleşerek gözlük şeklindeki işaretler oluşturur. Kaynaşmış işaretlere sahip daha küçük erkekleri diğer Eupeodes türlerinden ayırt etmek çok zordur.

Dağılım
Fennoscandia Güneyinden İberya ve Akdeniz havzasına kadar palearktik. İrlanda Doğu Avrupa üzerinden Küçük Asya’ya. Avrupa Rusya, Rusya Uzak Doğu ve Sibirya’dan Pasifik kıyılarına (Kuril Adaları). Japonya. Kuzey Hindistan. Oldukça göçmen bir tür.

Biyoloji
Habitat: Açık zemin, kumul otlak, otlak ve orman, ormanlık açıklıklar ve patikalar, tarım arazileri ve meyve bahçeleri, banliyö bahçeleri. Alplerde 2.000 m’ye kadar. Ziyaret edilen çiçekler arasında beyaz Umbelliferae, Calluna, Leontodon, Malus sylvestris, Polygonum cuspidatum, Prunus spinosa, Ranunculus, Rosa rugosa, Senecio, Taraxacum bulunur. Uçuş dönemi Nisan’dan Kasım’a kadardır (Güney Avrupa’da daha erken). Larva yaprak bitleriyle beslenir. Barkemeyer (1994), E. luniger’in biyolojisini detaylandırır.

Araç çubuğuna atla