Verbena (Yer minesi)

Buradanara Paylaşımları

Doğal olarak güney Amerika’da yayılış gösteren ancak güzelliği nedeniyle süs bitkisi olarak ılıman kuşaklarda yetiştirilmekte olan verbena x hybrida ya da verbena hortensis ise, melez bir türdür. Daha çok bahçelerde yer örtücü olarak kullanıldığı için ‘yer minesi’ denir. Bir sap üzerinde, şemsiye şeklinde ve toplu olarak çiçek açar. Hemen hemen her rekte çiçek açan çok fazla çeşidi vardır, bazıları iki renklidir. Yaprakları değişkendir.

Yayılıcı, kısmen her dem yeşil ve çok yıllık bir bitkidir. 25 cm büyüyebilir. Gövdeler sürünücüdür ve boğumlarından köklenicidir. Yapraklar 5 cm uzunluğunda, dikdörtgensi, mızraksı ile ters yumurtamsı, karşılıklı dizilişli ve kenarları dişlidir. Çiçekler koyu kırmızı renklidir ve gövdelerin tepesinde küme halindedir. Meyveler küçük ve dört tohumludur.

Fotoğraf: Fazlı Yurtsever

Genellikle bahçe, tarla ve yol kenarında görülen verbena , dilimizde Yalancı mine, Yer minesi ve Kırmızı mine adları ile bilinmektedir.

Haziran ve ağustos ayları arasında çiçek açan verbena x hybrida deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Verbena x hybrida güneşli yerleri ve nemli, geçirgen, organik madde bakımından zengin, verimli toprakları sever. Soğuğa karşı kısmen dayanıklıdır. Yapraklarına su dokundurmadan, gece sulanmalıdır Kuruyan çiçekleri ve uzayan dalları kesilirse daha bol çiçek açar. Tohumla, çelikle ve ve kökten ayırma ile üretilir.

Cins adı Latince dal anlamına gelmektedir. Tür antikçağda çeşitli dinsel ritüellerde kullanılırdı. Tür adı Latince Peru anlamına gelir. Türün tip yerine işaret eder.

Araç çubuğuna atla