Buradanara Paylaşımları

Panayia Kilisesi, Panaya Kilisesi, Panagia Kilisesi Türkiye’nin Balıkesir ilindeki Ayvalık’a bağlı Cunda’da, günümüzde harabe hâlinde olan eski bir Rum Ortodoks kilisesidir.

Fotoğraf: Fazlı Yurtsever

Meryem’in ölümüne atfedilen ve o dönem adada var olan Moshonisi adlı kasabanın katedral kilisesi konumundaki yapının inşa tarihi bilinmemekle birlikte, kaynaklarda bilinen en eski bahsi 1793 yılına aittir. 1821’de patlak veren Yunan İsyanı sırasında hasar görmesinin ardından, 1834 civarına kadar süren çalışmalarla yeniden inşa edildi. 1865’te, kasabadaki diğer kiliselerle birlikte Panayia Kilisesi’ne de bir çan kulesi eklendi. 1873’te tamamlanan Taksiyarhis Kilisesi, kasabanın katedrali hâline geldi. Panayia Kilisesi’nin zaman içerisinde harabeye dönüşerek kullanılmayacak hâle geldiği gerekçesiyle, 1834 civarında tamamlanan yapıya benzer bir şekilde yeniden inşa edilmesine yönelik 1882’de yapılan talep üzerine, 1883’te tamamlanan çalışmalar sonucunda aynı arsa üzerinde yeniden inşa edildi.

Fotoğraf: Fazlı Yurtsever

Cumhuriyetin 1923’teki ilanı sonrasında atıl hâle düşen, narteks sütunları sökülerek 1927 yılında Edremit’e götürülen kilisenin çanı “sivil savunma seferberliği” kapsamında, olası bir tehlike anında halkı uyarmada kullanılması amacıyla 1936’da Ayvalık’taki İlyas Peygamber Tepesi’ne taşınarak buradaki çan kulesine takıldı. 6 Ekim 1944’te gerçekleşen ve merkez üssü Edremit Körfezi olan depremde bu çan kulesi yıkılırken tepede kalan bu çan 1968’de saplandığı yerden çıkarılarak temizlendi ve ilk olarak Ayvalık meydanında sergilenmesi planlansa da 1970’lerin sonunda Bergama’ya götürülerek Bergama Müzesi envanterine girdi.

Kilisenin ilk hâlinin mimari özelliklerine herhangi kaynakta değinilmez. 1883’te, 1834 civarında yeniden inşa edilen yapıyla birebir aynı şekilde tekrar inşa edildiği belirtilen yapının ise bazı kaynaklarda birtakım mimari özelliklerinden bahsedilir. Pembemsi renkteki taştan inşa edilen neoklasik tarzdaki yapı, adadaki en büyük kiliseydi. Üç nefli bir bazilika şeklinde olup 1882 tarihli bir dilekçeye göre yaklaşık 25 m uzunluğa, 20 m genişliğe ve 14 m yüksekliğe sahipti. Yapının üç cephesini çevreleyen iki katlı nartekste, İyon düzenine sahip sütunlar vardı. Yapıyı örten ahşap beşik çatıda, bir kubbenin yanı sıra çeşitli yarım kubbeler mevcuttu. Çan kulesi, yapının güneyinde ve yapıya bitişik bir şekildeydi. Merkezinde kilisenin yer aldığı ve duvarlarla çevrelenen dikdörtgen planlı ve üç girişli avlusunda iki katlı bir yönetim ve misafirhane binası, bir şapel ve tuvaletler konumlanıyordu.

(Kaynak: Wikipedia)

Araç çubuğuna atla