Libellula depressa (Geniş cüsseli yusufçuk)

Buradanara Paylaşımları

Libellula depress, Libellulidae familyasından bir yusufçuk türü. Dilimizde geniş cüsseli yusufçuk olarak bilinir. Geniş bir gövdeye sahip bu yusufçuğun yaklaşık olarak kanat genişliği 70 mm’dir.

Fotoğraf: Fazlı Yurtsever

Durgun su-gölleri ve gölcüklerin yakınında, çeşitli küçük böceklerle beslenirken görülür. Avrupa’nın kuzey kısmı dışında, Asya’nın doğusu ile güneye-batı Sibirya’da bulunur. Büyük Britanya’da özellikle Güney İngiltere ve Galler’de Mayıs-Ağustos aylarında etkindir.

Dişinin iki sarı çizgili bir karnı, erkeklerin ise soluk mavi karnı vardır. Erkeği soluk mavi karın nedeniyle yakın benzerlik gösteren kara kuyruklu yusufçukla (Orthetrum cancellatum) karıştırılabilir. Hem erkek hem de dişinin koyu kahverengi bir gövdesi, dört kanadın tabanında yer alan üç köşeli yaması vardır.

Uçuşu çok hızlıdır, beslenmek için suyun üstünde gördüğü bir böceğe yukarıdan dalış yaparak onu yakalar, rakip erkek veya başka bir yusufçukla karşılaştığında onunla mücadeleye girer ve alandan uzaklaştırmaya çalışır. Genellikle korunaklı gördükleri güneşli bir yerde beklerler.

Kaynak:Wikipedia

Araç çubuğuna atla