Buradanara Paylaşımları

Horace’ın esmer kanadı olarak bilinen Erynnis horatius, Hesperiidae familyasından bir kelebek türüdür. Amerika Birleşik Devletleri’nde Massachusetts’ten Florida’ya ve batıdan doğuya Güney Dakota, Körfez Kıyısı, güneydoğu Utah, Colorado, kuzeydoğu Arizona ve New Mexico’da bulunur. ABD’nin Connecticut eyaletinde özel ilgi alanına giren bir tür olarak listelenmiştir.

Fotoğraf: Fazlı Yurtsever

Saçaklar kahverengidir. Erkek ön kanadın üst tarafı, çok az kontrastla ve beyaz pullanma olmadan koyu kahverengidir. Dişi ön kanadın üst tarafı, zıt bir desen ve büyük şeffaf noktalar ile açık kahverengidir. Arka kanadın alt tarafında genellikle apeksin altında iki nokta yoktur. Erkek, sarı koku pulları içeren bir kostal kıvrıma sahiptir; dişinin 7. karın bölgesinde koku pullarından oluşan bir yama vardır. Kanat açıklığı 36–49 mm’dir.

Kuzeyde iki nesil var ve yetişkinler Nisan’dan Eylül’e kadar kanatta; derin güneyde ve Teksas’ta üç kuşak var ve yetişkinler Ocak’tan Kasım’a kadar kanatta. Yetişkinler açık ormanlık alanları ve kenarları, açıklıkları, çit sıralarını, ağaçlıklı bataklıkları, elektrik hattı geçiş haklarını, açık alanları ve yol kenarlarını tercih eder.

Tırtıllar, söğüt meşesi (Quercus phellos), kuzey kızıl meşesi (Q. velutina), maki meşesi (Q. ilicifolia), su meşesi (Q. nigra), meşe ağacı (Q. stellata) dahil olmak üzere hem kırmızı hem de beyaz meşeler tarafından barındırılır. ve canlı meşe (Q. virginiana). Yetişkinler, dogbane, buttonbush, hapşırma otu, altınbaşak, nane, boneset ve kış teresi dahil olmak üzere yaklaşık 1,5 metre uzunluğa kadar çiçeklerden nektar tüketirler.

Araç çubuğuna atla