Küreklidere Şelalesi

Buradanara Paylaşımları

Doğa yürüyüşü yapmayı sevenlerin sıklıkla gitmeyi tercih ettiği şelalelerden birisi olan Küreklidere Şelalesi , Bursa şehir merkezine oldukça yakın bir konumda bulunan, mutlaka görülmesi gereken olağanüstü bir dinlenme alanı olarak göze çarpıyor.


Fotoğraf: Fazlı Yurtsever

Yıldırım İlçesi’nin Hamamlıkızık Köyü’nde bulunan kent ormanından yaklaşık 2000 metre yukarı dağa doğru yakalaşık bir saat yaya çıkarılarak veya Kestel İlçesi Saitabat Köyü yolu üzerinden giderken Ören Mahallesi yolundan araba ile yaklaşık yarım saat yolculuktan sonra gidilebilen Küreklidere Şelalesi 82 metre yükseklikten dökülmektedir. Deliçay üzerinde ve 4 kademelidir. Şelalenin yakınında piknik masaları ve çeşme bulunmaktadır. Şelalesinin bulunduğu yerde mevsimlere bağlı olarak renk hareketleri, kahverengi, yeşilin her tonu, sarı, kızıl renk değişimleri, bitkilerin yapraklarını dökmesiyle birlikte gözlenebilmektedir.

Küreklidere Şelalesi yolunda görülen kaya bahçeleri, özellikle sonbahar mevsiminde ağaçların yapraklarını dökmesi ile birlikte masalımsı bir dünyanın kapılarını kendisini görmeye gelenlere sergilemektedir. Küreklidere Şelalesi, en fazla yaz aylarında ziyaret edilse de her mevsim ziyaretçilerine bambaşka güzellikler sergileyebilmesi şelaleyi öne çıkaran önemli özellikler arasında göze çarpmaktadır. Serin havası ve muhteşem doğası ile daha önce bölgeyi ziyaret edenler tarafından ziyaret edilmesi kesinlikle görmeniz gereken yerlerden birisi olup Küreklidere Şelalesi’nin içinde yer aldığı bölgeye giriş ücretsizdir

Küreklidere Şelalesi, her zaman ziyaret edilebilmektedir. Haftanın her günü 24 saat ziyarete açıktır.

Araç çubuğuna atla