Colias crocea (Sarı azamet)

Buradanara Paylaşımları

Ülkemizde Sarı azamet olarak tanımlanan Colias crocea’nın kanat açıklığı 46–54 4–5 cm civarındadır. Kanatların üst tarafı, dört kanadın hepsinde geniş bir siyah kenar boşluğu ve orta ön kanadın yakınında siyah bir nokta ile altından turuncu sarıya kadardır. Genellikle bu kelebekler kanatları, avcı kuş vb. dış tehlikelere karşı bir önlem olarak kapalı olarak, yerleşirler, bu nedenle kanatların üst kısımlarındaki siyah kenar zar zor görünür.

Alt taraf siyah kenarlardan yoksundur ve özellikle ön kanatlarda daha yeşilimsi bir renk tonu ile daha açıktır. Ön kanadın alt tarafında, üst taraftakiyle aynı karanlık nokta vardır, ancak genellikle bir ışık merkezi vardır; arka kanadın alt tarafı, genellikle hemen üzerinde daha küçük beyaz veya koyu bir nokta bulunan beyaz bir merkez noktaya sahiptir. Bazen, kanat altının dış kenar boşluklarında, siyah sınırın üst tarafta bittiği yere karşılık gelen bir dizi siyah nokta oluşur. Dişiler, üst taraftaki siyah kenarlar boyunca sarı noktalara sahip olmaları bakımından erkeklerden farklıdır.

Fotoğraf: Fazlı Yurtsever

Uçuş sırasında, Colias crocea, siyah işaretlerden de yoksun olan limon sarısı erkek ortak kükürtten çok daha parlak olan yoğun sarı renklendirme ile kolayca tanımlanabilir. Tüm Colias türleri gibi, istirahat halindeyken asla kanatlarını açmazlar.

Dişilerin küçük bir bölümünde (yaklaşık %5), üst kısımdaki altın renklenmenin yerini soluk krem rengi alır. Bu dişiler helis şeklinde ayırt edilmiştir. Soluk helis formu, ara maddeler mevcut olduğundan o kadar belirgin görünmüyor ve varyasyon, bir dereceye kadar, daha soluk renklenme üreten daha kuru koşullarla birlikte, gelişim sırasındaki nem ile ilgili. Bu soluk helis formları, Berger’in bulutlu sarısı (Colias alfacariensis) ve daha nadir olan Soluk bulutlu sarısı (Colias hyale) ile karıştırılabilir. En solgun C. croceus bile üst kısımda, özellikle de arka kanatlarda daha fazla siyah olma eğilimindedir.

Genç tırtıllar siyah başlı, sarı-yeşil renktedir. Daha sonra, üçüncü tüy dökümünden sonra beyaz kırmızı benekli bir yan çizgi ile tamamen koyu yeşil olurlar. Pupa yeşildir ve sarı bir yan çizgiye sahiptir.

Bu tür, Colias myrmidon, Colias chrysotheme, Colias erate, Colias hyale, Colias alfacariensis, Colias caucasica, Colias aurorina’ya oldukça benzer.

Dağılım ve Ekoloji
Colias crocea, Avrupa’daki en yaygın türlerden biridir. Yaygın bulutlu sarının üreme alanı Kuzey Afrika ve güney Avrupa ve doğuda Türkiye üzerinden Orta Doğu’dur, ancak Avrupa’nın büyük bir bölümünde bir yaz göçmeni olarak, iyi yıllarda bireyler İskandinavya’ya ulaşır. Asya’da, menzili kuzeyde orta Sibirya’ya ve güneyde zar zor Hindistan’a kadar uzanır; Orta Asya’da bulunmaz.

Bu tür, güney Avrupa ve kuzey Afrika’dan gelen, esasen Birleşik Krallık’a göç eden bir türdür. Birleşik Krallık’ta, hemen hemen her yıl değişen sayılarda güney kıyısında görülebilirler ve orada düzenli olarak ürerler. Birleşik Krallık’ın geri kalanında meydana gelme, yıldan yıla önemli ölçüde değişir, ancak Dumfries ve Galloway kadar kuzeyde giderek daha fazla gözlemlenirler. Ayrıca İrlanda’da Raven, Co. Wexford’dan Belfast, Co. Down’a kaydedilmiştir.

Gerçekten göçmen bir Avrupa kelebeği olan bu tür, Birleşik Krallık’ta genellikle “bulutlu sarı yıllar” olarak anılan, ara sıra gerçekleşen toplu göçler ve ardından gelen üreme ile ünlüdür. Önemli bulutlu sarı yıllar 1877, 1947, 1983, 1992, 1994, 1996 ve 2000’i içerir.

Doğal ortam
Bu kelebekler, deniz seviyesinden 1.600 metreye (5.200 ft) kadar yükseklikte, aşağı arazi, kıyı kayalıkları ve tırtıla ev sahipliği yapan bitkilerin bulunduğu tarlalar dahil olmak üzere kırsal kesimdeki herhangi bir açık alanda yaşayabilir.
Orman açıklıkları, Yol kenarları, Su kenarları, Açık yamaçlar, Çayırlar, Tarlalar, Bağ, bahçeler, Çitler, Çalılıklar bilinen yaşam alanlarıdır.

Yaşam döngüsü ve larva konukçu bitkiler
Yetişkinler Mart’tan Ekim’e kadar uçar. Güney Avrupa ve Kuzey Afrika’da yıl boyunca sürekli olarak ürerler. Yumurtalar yemek bitkisinin yapraklarına tek tek bırakılır. Genellikle olağanüstü sayıda yumurta – 600’e kadar – tek bir dişiden yumurtlanır.

Tırtıllar sıcak havalarda hızlı büyürler, bazen bir ay içinde pupa olurlar. Tırtılların toplam 4 tüy dökümü vardır. Pupa, ipek bir kuşakla bir besin bitkisinin gövdesine bağlı kalır. Pupasyon iki veya üç hafta sürer ve iyi yıllarda yılda üç nesil kadar olabilir, yetişkinler Kasım ayının başında hala kanattadır.

Larvalar, Faboideae (Trifolium pratense, Medicago sativa, Medicago lappacea, Medicago hispida, Medicago polymorpha, Medicago sulcata, Vicia, Lotus, Onobrychis, Astragalus, Colutea arborescens, Hippocrepis ve Anthyllis türleri) gibi çeşitli baklagil bitkileriyle beslenir.[2 ] Birleşik Krallık’ta yabani ve ekili yoncalar (Trifolium) ve yonca (Medicago sativa) favorilerdir; daha az sıklıkla, sıradan kuş ayağı yonca Lotus corniculatus yenir.

Yetişkinler öncelikle devedikeni (Cirsium türleri ve Carduus türleri), peygamber çiçeği (Centaurea türleri), karahindiba (Taraxacum), pire (Pulicaria dysenterica), mercanköşk (Origanum vulgare), kanarya (Senecio jacobaea) ve fiğ (Senecio jacobaea) nektarı ile beslenirler. Vicia türleri).

(Bilgi: Wikipedia)

Araç çubuğuna atla