Sesbania punicea (Sespenya)

Buradanara Paylaşımları

Sesbania punicea, kırmızı-turuncu çiçekler açan bir süs çalısıdır. Yaklaşık 3,5 ila 5 metreye kadar boylanma gösterir. Genelde sulak ve yüksek nem oranlı alanlarda büyüyen Sesbenya karşılıklı dizilmiş, sık dokulu, küçük, oval yapraklarıyla, parlak kırmızı çiçekler açar. Çiçekleri Yaz ve Sonbahar boyunca açmaya devam eder. Kışın yapraklarını döken çalının üzerindeki tohum keseleri rüzgarla birlikte çıngırak sesine benzeyen bir ses çıkardığından rattlebox yani türkçe karşılığı ile tıngırtı kutusu adı ile de anılır. Tohumdan kolayca üretilmektedir. Tam güneşli ortamları sever. Kelebekleri kendine çeker. Tohumdan yetiştirdiğiniz bitkiler ilk sezonda hızla gelişerek çiçeklenirler.

Fotoğraf: Fazlı Yurtsever

Anavatanı Güney Amerika olan kırmızı sesbanya, özellikle yaprakları ile yalancı akasyaya ( robinia ) türlerine çok benzer), ancak dikeni yoktur.

Kırmızı sesbanya, her şeyi ile çok zehirli bir bitki olduğu belirtiliyor. Bu nedenle budama yapılırken, meyve ve çiçekleri koparılırken çıplak elle tutulmaması gereken Sesbania punicea çok zehirli ve istilacı bir bitki olması nedeniyle kimi ülkelerde yayılmasını engellemeye çalışrken, kimi ülkelerde ise sınırdan içeri dahi sokulması yasaklamıştır.

Ülkemizde ise; güzel çiçeklerinden dolayı aranan, pahalı bir süs bitkisidir. Çok zehirli ve istilacı olduğu söylenen bu bitkinin her yerde satılması ve kontrolsüz bir şekilde yetiştirilmesi önlenmelidir.

Kırmızı sesbanya çoçukların kolay ulaşacağı, oyun oynadığı yerlere dikilmemelidir. Baklalarını ( tohum kesesi ) olgunlaşmadan önce kopararak, tohumlarının etrafa yayılmasını önlenmelidir.

Araç çubuğuna atla