Iphiclides podalirius (Erik kırlangıçkuyruğu)

Buradanara Paylaşımları

Erik kırlangıçkuyruğu (Iphiclides podalirius), Papilionidae familyasından bahçelerde, çayırlık ve açık ormanlık alanlarda yaşayan bir kelebek türü. Çakal eriği (Prunus spinosa) türünün bulunduğu yerlerde ve özellikle meyve bahçelerinde rastlanır.

Diğer kelebeklere nazaran oldukça iri boyu, kaplan çizgilerini andıran siyah şeritlerle döşeli kanatları belirgindir. Kanatların arka köşesinde mavi benekler ve ucunda beyaz leke bulunan uzun bir kuyruğu andıran arka kanadı vardır. Uçuş tipleri oldukça karakteristiktir. Adeta süzülerek uçmaları ile kolayca tanınırlar.

Dağılım

Fotoğraf: Fazlı Yurtsever


Avrupa’nın kuzeyi dışında her tarafta yaygındır. Saksonya, Orta Polonya, Anadolu ve Arap Yarım Adası türün yayılış sahası içerisine girer. Alpler’de 1600 m yükseltilerde görülebilir.

Durumu
Bu tür bazı yıllarda çok görülür. Ancak çakal eriğinin yok edilmesiyle birlikte populasyonlarda çok büyük azalmalar görülmüştür. Bundan dolayı Çekya, Slovakya, Almanya, Macaristan ve Polonya gibi bazı Avrupa ülkelerinde korunmaya alınmıştır.

Yaşam döngüsü
Tırtılları gülgiller familyasında yer alan elma, erik, alıç ve üvez gibi meyve ağaçlarının yapraklarıyla beslenir. Tırtıl yapraklarda sağlam yapışkan, küçük koruyucu pamuklu bir koza örer. Yeni çıkan tırtılın sırtı iki büyükçe yeşilimsi ve koyu renkli iki küçük yamalıdır. Sonrasında sırtı yeşilimsi ve sarımsı renkle, kenarlarıda çizgili yapıda olur. Yazın tümüyle yeşil renk egemen olurken kış uykusunda kahverengidir. Çeşitli türden düşmanlar tarafından avlanan tırtılların sayısı kış uykusunda azalır.

Araç çubuğuna atla