Callistemon speciosus (Fırça çalısı)

Buradanara Paylaşımları

Bazı kaynaklarda Melaleuca linearis olarak geçmektedir. 3 metre büyüyebilir. Herdem yeşil renkteki mızrak biçimli yapraklar tazeyken çok ince tüylü ve pembemsidir.5-7 cm uzunluğunda,1-1,5 cm genişliğindedir. Yaprak kenarları çok ince dişli olup almaşlı dizilişlidir.

Fotoğraf: Fazlı Yurtsever

Çiçekler sürgün uçlarında kırmızı yada bazen beyaz renkli, şişe temizlemek için kullanılan fırçalara benzer kurullar oluşturur. Kurullar 3-5 cm çapında,5-8 cm boyundadır. Çiçeklenme dönemi nisan,mayıs,haziran ve eylül,ekim dönemleridir

Fotoğraf: Fazlı Yurtsever

Meyveler odunsu ve yumurta biçimlidir. Dallarda uzun süre açılmadan kalan kapsüller içinde çok sayıda tohum bulunur.

Bitki doğal olarak Avustralya’da yayılış gösterir ancak peyzaj değeri nedeniyle günümüzde dünyanın büyük bölümünde görülmektedir. Genel olarak deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilmekte olan Melaleuca linearis kuraklığa,tuzluluğa ve su baskınlarına dayanıklıdır. Bu nedenle ülkemizin tüm sahil bölgelerinde rahatlıkla yetiştirilebilir.

Callistemon speciosus dilimizde Fırça çalısı adı ile bilinmekte olup sıcağa dayanıklıdır.Ilıman iklim sever.-10 dereceye kadar dayanır. Bu dereceden sonra yapraklarda donma ve ölüm görülür.

Cins adı Antik Yunanca siyah beyaz anlamına gelir. Cinse bağlı tanımlanan ilk türün beyaz renkli kabuğunun ateş nedeniyle kararmış olmasına işaret eder. Tür adı Latince şeritsi anlamına gelir. Türün yaprak yapısına işaret eder. Özgün tanımda bu “foliis linearibus” olarak belirtilmiştir.

Araç çubuğuna atla