Rhodiola Rosea (Altınkök)

Buradanara Paylaşımları

Crassulaceae familyasından bir bitki türü olan Rhodiola cinsinde yaklaşık 200 tür vardır. . Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’nın vahşi Arktik bölgelerinde doğal olarak yetişir ve yer örtücü olarak çoğaltılabilir.

Rhodiola rosea 5 ila 40 santimetre (2,0 ila 15,7 inç) boyunda, etlidir ve kısa, pullu bir anaçtan büyüyen birkaç gövdeye sahiptir. Çiçeklerin 4 çanak yaprağı ve 4 yaprağı vardır, sarıdan yeşilimsi sarıya, bazen kırmızı uçlu, yaklaşık 1 ila 3,5 milimetre (0,039 ila 0,138 inç) uzunluğunda ve yazın çiçek açar.

Bitkinin yaprakları kalın ve etlidir. Rhodiola’nın kökleri de etlidir ve kesildiğinde gül gibi kokan altın sarısı bir iç kısma sahiptir.

Aynı kalın kökten büyüyen birkaç sürgünün yüksekliği 5 ila 35 santimetreye (2,0 ila 13,8 inç) ulaşabilir. R. rosea ikievciklidir – ayrı dişi ve erkek bitkilere sahiptir.

Bu bitki Çin haricinde Kazakistan, Moğolistan, Güney Kore, Japonya, İsveç, Fransa, Yunanistan bölgelerinde geleneksel tıpta şifa amacıyla kullanılmış oldukça eski bir bitkidir. Son 15 sene içerisinde yabani Rhodiola hasadı oldukça artmıştır

Rhodiola rosea geleneksel tıpta kullanılmış olmasına rağmen, herhangi bir hastalığı tedavi etme etkinliğine dair yüksek kaliteli klinik kanıt yoktur. Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç İdaresi, R. rosea diyet takviyelerinin üreticilerine, güvenliği ve etkinliği hakkında yanlış sağlık iddialarında bulundukları için birkaç uyarı yayınladı.


Mutfak kullanımı
Yaprakları ve sürgünleri çiğ, acı bir tada sahip olarak veya ıspanak gibi pişirilerek

Araç çubuğuna atla