Vicia Lutea (Sarı bakla)

Buradanara Paylaşımları

Ülkemizde “sarı bakla” olarak bilinen bu tür, Avrupa, Batı Asya ve Kuzey Afrika’da doğal olarak yetişir ve diğer kıtalara da sonradan yayılmıştır. Sarımsı veya menekşe renginde çiçeklere sahip, 100 cm’ye kadar boylanabilen tekyıllık otsu bir bitkidir.

Neredeyse tüysüz ilâ tüylüye kadar, yükselici, dik veya tırmanıcı bitkide 5 ila 10 arası dikdörtgensi yaprakçık çifti ya da şeritsi yaprakçık görülür, bunlar 1 ila 2 cm uzunluğundadır. Kulakçık ok başlı ya da üçgensi ve 2 ila 3 bölümlüdür. Sülük genellikle dallıdır. Tek çiçek ya da üç çiçekten oluşan kümeler sergiler, taç sarı ya da mor lekeli olup 3 cm uzunluğundadır. Meyve dikdörtgensi şeritsi ila dikdörtgensi ve 2 ila 3 cm uzunluğundadır. Meyve başına 3 ila 6 arası sayıda tohum bulunur.

Genellikle tarlalar, yol kenarı ve çayırlarda görülen Vicia lutea mart ve haziran ayları arasında çiçek açar.

Cins adı Latince bağlayıcı anlamına gelir. İlk defa Plinius tarafından kullanılmıştır ve cinsin birçok üyesinde görülen sarılıcı karaktere işaret eder. Tür adı Latince sarı anlamına gelir. Türün çiçek rengine işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Vicia sylvestris lutea, siliqua hirsuta”dır.

Araç çubuğuna atla