Lysimachia arvensis (Farekulağı)

Buradanara Paylaşımları
Fotoğraf: Fazlı Yurtsever

Lysimachia arvensis, Primulaceae familyasından bir yıllık bitki türü olan anavatanı olan Akdeniz ve çevresinde ayrıca Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika’da bulunur. Sıcak bölgelerde aşırı nemli ve havasız toprakları sever. Kuru otsu yerler, yol kenarları, tarlalar ve işlenmemiş topraklarda yetişir.

Bazı kaynaklarda Anagallis arvensis olarak geçer. 50 cm’ye kadar uzayabilen kökler zayıf ve yeşildir. Yaz döneminde tabana yayılış gösterir, kışın ise yarım rozet halinde dik bir yapıda görülür. Çiçekleri kırmızı-turuncu ve yaklaşık 3–4 mm’dir. Çiçeklerini çoğunlukla güneşli havalarda açar. Sapsız yaprakları 15–40 mm uzunluğunda olup tüysüzdür. 50 cm’ye kadar uzayabilen fakat güçsüz kökleri vardır. Taç yaprak kenarları hafif tırtıklıdır ve küçük tüyler görülür. Tohumlar rüzgar ve yağmur yoluyla çevreye dağılır. Çiçekler sadece parlak güneş altında iken açar. Karşılıklı çift halinde yumurtamsı ve sapsız, parlak yeşil renkli yapraklar görülür. Taç yaprak marjları bir parça dişlidir ve salgılı tüyler görülür. Ercikteki tüyler tozlayıcıları kendine çeker, bununla birlikte çiçekler kendilerini tozlayabilir. Meyve kapsülleri ağustos ve ekim arası olgunlaşır. Tohumlar bahar aylarında doğrudan dışarı ekilebilir. Çiçekler erseliktir.

Tarla, dere kenarı, çayır, yol kenarı ve tahrip edilmiş arazilerde görülen Lysimachia arvensis Dilimizde Fare kulağı, Sıçan kulağı ve Sıçan otu adları ile bilinmektedir.

Nisan ve eylül ayları arasında çiçek açan Lysimachia arvensis Deniz seviyesinden 1400 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Cins adı Büyük İskender’in çağdaşı Trakyalı kral Lisimahos onuruna adlandırılmıştır. Kızgın bir boğa tarafından kovalanan kral, hayvanı bir kargaotu ile sakinleştirerek saldırısından korunmuştur. Bitkinin kanama durdurucu ve büzücü özelliklerini ilk defa keşfeden de odur. Tür adı Latince ekili alan anlamına gelir. Türün habitat tercihine işaret eder. Özgün tanımda bu “Habitat in Europae arvis” olarak belirtilmiştir.

Araç çubuğuna atla