Oenanthe fistulosa (Kazyak)

Buradanara Paylaşımları

Fotoğraf: Fazlı Yurtsever

Gövdenin içi boş, tüysüz, dik ve dallı olan bu bitki 1 metreye kadar büyüyebilir. Taban yaprakları üçgensi yumurtamsı, 3 ila 4 arası teleksi, 30 cm uzunluğunda ve 10 cm genişliğindedir. Şemsiye tepededir. 5,5 cm uzunluğunda, 6 ila 12 arasında, eşit ya da eşit olmayan kol görülür. Bırahte genellikle mevcut değildir, ancak zaman zaman 8 mm uzunluğunda 1 ila 4 arası bırahte görülür. İkincil bırahte yaklaşık 12 adettir ve 2 mm uzunluğundadır. Şemsiyecikler 30 ila 50 arası çiçek barındırır. Meyve silindirik ters konik, 3 ila 5 mm uzunluğunda ve 1 ila 5 mm genişliğindedir. Bitki sitolonları ile yayılır.

Doğal olarak Avrupa, kuzey Afrika ve Kafkasya’da yayılış gösteren bitki genellikle bataklıklar ve sulak alanların kenarında görülür. Fotoğraflar Ayvalık Küçükköyde çekilmiştir.

Dilimizde Kazyak adı ile bilinmekte olan Oenanthe fistulosa Nisan ve temmuz ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1200 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.
Cins adını Antik Yunanca şarap çiçeği anlamına gelir. Çiçeklerinin şarap gibi kokmasına işaret eder. Kelime ayrıca, üzüm çiçeklerinden elde edilen parfümün de adıdır. Tür adı Latince içi boş anlamına gelir. Türün gövdesinin içinin boş olmasına işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Oenanthe foliis caulinis fistulosis teretibus”dur.

Araç çubuğuna atla