Lespedeza bicolor ( japon tırfılı)

Buradanara Paylaşımları

Lespedeza bicolor Uzak Doğu yoğun çalılıklar oluşturan yaprak döken ve karışık ormanların çalılıklarında yetişir.

Fotoğraf: Fazlı Yurtsever


Genellikle güçlü bir kök sistemi geliştirdiği için uçurumlara yerleşir, onları güçlendirir ve yıkımdan korur. Kesimden sonra lespedetler bol sürgün verir.
Ülkemizde lespedetsa, esas olarak peyzaj şehirleri için süs bitkisi olarak yetiştirilir ve Yerleşmeler Pembe-mor çiçeklerin ve büyük yaprakların bolluğu için Litvanya, Letonya, Beyaz Rusya, Ukrayna, Moldova vb. Rusya’da, iki renkli Lespedeza’nın dekoratif bir ağlayan formu yetiştirildi – L. B. F. pendula hort.

Çok sayıda ince lespedeza dalı 2,5 m’ye kadar büyür, bast liflerinin yüksek mukavemeti sayesinde, rüzgarda zarif bir şekilde sallanan zarif yaylarda sorunsuz bir şekilde asılırlar.

Lespedeza bicolor harika bir bal bitkisidir.

Yuvarlak bir taç oluşturan çok sayıda ince, dal benzeri, yeşil sürgünlere sahip, 1,5-2 m boyunda güzel, dallı yaprak döken çalı.

Hızlı büyür, çiçeklenme dönemine erken girer, uygun koşullar altında bir yaşındaki sürgünler bile çiçek açar.

Yapraklar üç yapraklı, ince, yumuşak, 5 cm’ye kadar yaprakçıklar, üstte koyu yeşil, çiçek açarken ipeksi tüylü, daha sonra neredeyse çıplak, sonbaharda altın sarısı ve soluk kırmızımsı-koyu tonlarına dönüşürler. Çoğu bitkinin solduğu bir dönemde ilginç geç, bol ve uzun çiçeklenme.

Büyük salkım salkımına kırmızı-kırmızı, bazen beyaz çiçekler (teknenin mor ucu ile) ile düzenli ve bolca çiçek açar, bu da solarak rengi maviye çevirir ve çalılarda uzun süre kalır, onları çok zarif kılar. . Çiçeklenme süresi Ağustos-Eylül aylarında 25-50 gündür.

Fotofildir, biraz gölgeleme yapar, nispeten termofiliktir, genellikle donar, ancak mevsim boyunca hızla iyileşir ve güzel bir şekilde çiçek açar. Kuraklığa dayanıklı, iyi drene edilmiş toprakları tercih eder.

Kesme ve nakli iyi tolere eder.

Tohumlar kış gelmeden ekilir. Açık zemin. İlkbahar ekimi için tohumlar, +2 0 C sıcaklıkta ıslak kumda tabakalaşma (2-3 ay) gerektirir.

Orman parklarında, bahçelerde ve meydanlarda çiçekli çitler için mükemmel bir süs çalısı, tek ve grup dikimlerinde etkilidir.

Araç çubuğuna atla