Cynoglossum creticum (Pisiktetiği)

Buradanara Paylaşımları
Fotoğraf: Fazlı Yurtsever

20 ila 80 cm büyüyebilen bitkinin gövde kıllıdır. Gövde yaprakları dikdörtgensi ila mızraksı, kısaca saplı ila sarılıcı, her iki yüzeyi de yoğun tüylüdür. Salkım bırahtesizdir. Çanak lobları 6 ila 8 mm uzunluğunda, dikdörtgensi ve kıllıdır. Taç 7 ila 9 mm uzunluğunda, koyu mavi renkli, belirgin ağsı damarlıdır. Meyve 5 ila 7 mm çapında, oval, belirgin kenarlı değil, dış yüzeyi dışbükey, yoğun ve eşit olmayan biçimde çapa tüylüdür.

Bu bitkiler Asya, Afrika ve Avrupa’da doğal olarak yetişir. Dünyada yaklaşık olarak 83 türü ve ülkemizde 8 türü (11 takson) bulunur. Kuzey Amerika’da yayılmış ve sorun çıkaran bir yabani ot olarak kabul edilmiştir. Bunun en büyük sebebi ise bu bitkinin tüylerinin koyunların ve diğer hayvanların tüylerine yapışması ve otlayan hayvanlar tarafından yutulması durumunda ışığa aşırı duyarlılığa sebep olduğu rapor edilmiştir.

Çalılık, yamaçlar ve yol kenarında görülür. Dilimizde Pisik tetiği ve Mavi köpekdili adları ile bilinen bitki Mart ve temmuz ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Cins adı Antik Yunanca köpek dili anlamına gelir. Plinius, bitkinin yapraklarının köpek diline benzediğini yazıyor. Ayrıca yapraklarının köpek idrarı gibi kokmasına ve bu nedenle köpek saldırılarından korunmak amacıyla yapraklarının ayakkabılara iliştirilmesine atıftır. Tür adı Latince Girit anlamına gelir. Türün tip yerine işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Cynoglossum creticum latifolium foetidum”dur.

Araç çubuğuna atla