Saçuzatan salebin(Limodorum abortivum)

Buradanara Paylaşımları

Akdeniz havzası ile Avrupa’dan Kafkasya’ya kadar olan bölgede doğal olarak yayılış gösteren Limodorum abortivum 30 ila 85 cm büyüyebilir. Gövde genellikle sağlam yapıda,  çiçek kurulu 35 cm uzunluğundadır ve 10 ila 20 arası, menekşe renkli çiçek barındırır. Bırahte mızraksıdır ve alttakiler yumurtalığı aşar. Çanak yapraklar ters yumurtamsı mızraksı, 25 mm uzunluğunda ve 11 mm genişliğindedir. Taç yapraklar dar mızraksı ve diğerlerinden daha kısadır. Mahmuz ince silindirik yapıdadır. Yumurtalık 30, kapsül 45 mm uzunluğundadır. Mayıs ve Temmuz ayları arasında iğne yapraklı ya da karışık ormanlarda ve çalılık alanlarda görülür. Belgedeki fotoğrafları, Ayvalık Cunda adası tarafında çekilmiştir.

Limodorum abortivum adı Yunanca “kan hediyesi” anlamına gelen bitki için Theophrastus’un kullandığı kelime haimodorum olduğu ancak yanlış çeviri ile limodorum halini aldığı söylenmektedir.

Bitki fotosentetik pigmentler içermesine rağmen bunlar yetişkin bitkinin beslenmesini desteklemek için yetersizdir. En çok tohum üreten orkide türleri arasındadır, fideler oldukça yavaş gelişir ve çiçeklenmeden önce 8 ila 10 on yıl arasında toprak altında kalırlar. Yaprakları çok küçüktür ve bitkiyi beslemek için yetersizdirler. Bitki bu nedenle Russulaceae familyasına bağlı mantarlardan destek alarak hayatına devam eder.

Araç çubuğuna atla