Buradanara Paylaşımları
Kaplan kelebeği (güvesi)

Euplegia quadripunktaria, Jersey Kaplanı veya İspanyol Bayrağı, Erebidae familyasından gündüz uçan bir güvedir. Tür ilk olarak 1761’de Nikolaus Poda von Neuhaus tarafından tanımlandı. Yetişkin kanat açıklığı 52–65 milimetredir (2,0–2,6 inç) ve konuma bağlı olarak Temmuz’dan Eylül’e kadar uçarlar.  Koyun pıtırağına (Eupatorium cannabinum)  yakın uçma eğilimi gösterirler.

Lavraları , Larvaları Eylül’den Mayıs’a kadar ısırgan otu (Urtica) ve ahududu (Rubus), karahindiba (Taraxacum), beyaz ısırgan otu (Lamium), yer sarmaşığı (Glechoma), yer yosunu (Senecio), sinirli ot (Plantago), hodan (Borago), marul (Lactuca) gibi birçok çeşit besinle beslenen organizmalardır. Böcek kışı küçük bir larva olarak geçirir.
Alt türlerin büyük yetişkin grupları E. q. rhodosensis, Rodos’taki Petaloudes’te, Kelebekler Vadisi olarak bilinen bir yerde ara sıra estivasyon yaparken (zor şartları atlatmak için çok sıcak yaz dönemlerini uyku ile uyuşukluk arası bir dinlenme) bulunabilir.

Kaplan kelebeği (güvesi)

Dağılım
Euplagia quadripunktaria, Avrupa’da kuzeyde Estonya ve Letonya’dan güneyde Akdeniz kıyılarına ve adalara kadar geniş bir dağılım göstermektedir. Ayrıca batı Rusya’da, güney Urallarda, Küçük Asya’da, Rodos ve yakın adalarda, Yakın Doğu’da, Kafkasya’da, güney Türkmenistan’da ve İran’da bulunur. Bireylerin yaz aylarında normal üreme alanlarından kuzeye göç ettikleri bilinmektedir.

ingiliz Adaları
Channel Adaları’nda (ortak adı buradan gelir) sık görülmesinin yanı sıra, bu tür Viktorya döneminde Britanya Adaları’nda nadiren görülüyordu. William Forsell Kirby tarafından “Devonshire’daki bir bölge hariç, İngiltere’nin güneyinde büyük bir nadirlik” olarak tanımlandı. güney İngiltere’de, özellikle Isle of Wight’ta, kuzey Kent’te ve güney Londra’da daha sık. İlk olarak 2004’ten beri Forest Hill’deki Devonshire Road Tabiatı Koruma Alanı’nda keşfedilen Londra’da her yıl düzenli olarak ve sayıca görüldüler, bu nedenle bir üreme kolonisi kurmuş olmaları muhtemeldir.

alt türler
Euplagia quadripunktaria quadripunktaria (Avrupa, Kafkasya, Transkafkasya, kuzey Anadolu, kuzey İran, güney Türkmenistan)
Euplagia quadripunktaria fulgida (Güney Türkiye, Suriye, Lübnan)
Euplagia quadripunktaria rhodosensis (Türkiye’nin batısı ve Yunanistan’ın komşu adaları)

koruma
Bu, 1992’den itibaren Avrupa Birliği’ndeki Habitatlar Direktifi’nin Ek II’si uyarınca ‘öncelikli tür’ olarak belirlenen tek lepidopterandır, bu da içinde bulunduğu alanların Özel Koruma Alanları ilan edilebileceği anlamına gelir.

(Fotoğraflar : Fazlı Yurtsever Bilgi:Wikipedia)

Araç çubuğuna atla