Glaucium flavum (Gündürme Lalesi)

Buradanara Paylaşımları
Fotoğraf: Fazlı Yurtsever

Bitki doğal olarak batı Asya, kuzey Afrika ve Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel olarak, 60 cm büyüyebilir. Yapraklar mavimsi gri, dalgalı, tüylü, derimsi ve derin bölümlü ve mumsu bir tabakaya sahiptir. Meyvesi boynuz şeklindedir. Tohumlar Ağustos ile Eylül aylarında olgunlaşır. Çiçekler erseliktir. Gölgeyi tercih etmez. Geçirgen toprağı ve kuru sıcak bölgeleri sever. Popüler bir süs bitkisidir. -10 dereceye kadar dayanıklıdır. Tohumlar bahar ya da güz aylarında doğrudan dışarı ekilebilir. Taban ve alt gövde yaprakları sapa sahipken diğer yapraklar sapsızdır. Yapraklar 7 ila 20 cm uzunluğunda ve 2,5 ila 5 cm genişliğindedir. Kenarları derince tırtıklıdır. Sarı ya da turuncuya yakın taç yapraklar ters yumurtamsı ve 5 ila 9 cm çapındadır. Olgun bitkilerde sap 4 cm. uzunluğundadır. Özsuyu turuncu renklidir ve kötü kokuludur. Güneşli bölgeleri ve geçirgen kumlu toprakları tercih eder.

Fotoğraf: Fazlı Yurtsever

Gözlem
Deniz kenarında görülür. Bursa Trilye, Balkesir Edremit ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları
Gündürme lâlesi.

Çiçek zamanı
Mayıs-Temmuz ayları.

Yükseklik
0-100 metre arası.

Etimoloji
Cins adı Latince “tozla kaplı” anlamın gelir. “glauca” bir bitki bilim terimidir ve renkten bağımsız olarak bitkilerin soluk renkli bir yapı ile kaplı olduğunu belirtir. Cinsin yapraklarının rengine işaret eder. Tür adı Latince “sarı” anlamına gelir. Türün çiçek rengine işaret eder. Türün ikili adlandırmadan önceki adı “Papaver corniculatum flavo flore”dir.

Tohumlarından tüketilebilir sarı renkli bir yağ elde edilir.

Geleneksel tıp
Öksürük giderici olarak kullanılır. Kökleri çürüklere uygulanır.

Dioscorides: Siyatik ve karaciğer rahatsızlıklarında etkilidir. Bağırsak temizleyicidir. Kökü kaynatılarak dizanteri tedavisinde kullanılır.

Dikkat
Tohumlar dahil bitkinin tüm bölümleri zehirlidir, solunum yetmezliğinin aralarında bulunduğu bir dizi semptoma ve ölüme neden olabilir. Sedasyon ve yorgunluk gibi yan etkileri vardır, ayrıca halüsinojeniktir.

Biliyor musunuz?
Tohumları sabun yapımında kullanılır.

Araç çubuğuna atla