Cistus salviifolius (Adaçayı yapraklı laden)

Buradanara Paylaşımları

Cistus salviifolius, ladengiller familyası içerisinde yer alan, 50–60 cm boyunda her dem yeşil bodur bir çalı türü. Genç sürgünleri tüylü bir yapıdadır. Sürgünlere karşılıklı dizilmiş kısa saplı yapraklar 1.5–2 cm uzunluğunda olmakla birlikte, oval olup kenarları hafif dalgalıdır.

Fotoğraf: Fazlı Yurtsever


Yaprağın üst yüzü gri-yeşil, alt yüzü soluk yeşil renkli ve her iki yüzü de tüylüdür. Çiçek 3 ila 4 cm çapındadır ve üzeri tüylü uzun bir sapı vardır. Beyaz renkli taç yaprakların dip kısımları açık sarıdır. Çanak yapraklar yürek biçiminde ve üzeri tüylüdür. Çiçekler tek tek ya da 2 ila 3 tanesi bir arada bulunur. Çiçekler yaprak koltuklarında, uzun saplı, bir ya da daha fazla görülürler. Beş adet beyaz taç yaprağın tabanı sarıdır, taç 4 ila 6 cm. çapındadır. Ercikler sarıdır, tepecikler bolca sarı polen döker. Böcekler tarafından tozlanır. Meyve 5 ila 7 mm uzunluğunda beşgen bir kapsüldür. Tohumlar ağustos ayında olgunlaşır. Çiçekler erseliktir. Yerleşik bireyler kuraklığa dayanıklıdır. -12 dereceye kadar dayanıklıdır. Budama ya da kökün oynatılmasına karşı hassastır. Tohumlar 20 derecede 1 ila 4 haftada çimlenir.

Doğal yayılış alanı Akdeniz çevresidir. Avrupa’nın güneyi, Türkiye ve Kuzey Afrika’nın sahil kesimi doğal yayılış alanlarıdır.

Yaygın bir çalılık alan bitkisi olup, dilimizde Adaçayı yapraklı laden, Beyaz çiçekli laden ve Kartli adları ile bilinmektedir.

Mart ve mayıs ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Cins Antik Yunanca sepet anlamına gelir. Cins üyelerinin sepet yapımında kullanılmasına işaret eder. Söylenceye göre Medusa, Poseidon’u Kisthene’de (Günümüzde Balıkesir ilçesine bağlı Gömeç ilçesinin civarı) ladenlerin olduğu bir kayalıkta karşılamıştır. Bitkinin adı da bu yerleşim yerinden gelmektedir. Tür adı Latince adaçayı yapraklı anlamına gelir. Türün yapraklarının Salvia (Adaçayı) yapraklarına benzemesine işaret eder.

Yaprakları kurutularak çeşni olarak kullanılır

Araç çubuğuna atla