Ligustrum vulgar (Kurtbağrı)

Buradanara Paylaşımları

Ligustrum vulgar, Zeytingiller (Oleaceae) familyasından Ligustrum cinsini oluşturan çalı veya küçük ağaçlara verilan ad olup anavatanı Avrupa, kuzey Afrika, Asya ve Avustralya ile Çin ve Japonya’dır. Adi kurtbağrı Türkiye’de doğal olarak yetişen Ligustrum vulgar türüdür.

Fotoğraf: Fazlı Yurtsever

Yaprak dökücü ve 3 metre boylanabilen bir çalı olup dalları incedir. Kabuk gri ve pürüzsüzdür. Tomurcukları çıplaktır. Genç sürgünleri havlıdır ve olgunlaştıklarında grimsi kahverengidir. Yapraklar 2,5 ila 5 cm uzunluğunda ve 0,8 ila 2 cm genişliğinde, eliptik mızraksı ila yumurtamsı ila ters yumurtamsı, çıplak ve kısa sap üzerindedir. Çiçek kurulu uçta, 3 ila 3 cm uzunluğunda ve havlıdır. Çiçekler kokuludur. Meyve üzümsü formda, küresel ve siyah renklidir. Tohumlar eylül ve ekim aylarında olgunlaşır. Çiçekler erseliktir.
Çalılık, kayalık bölgeler ve orman açıklıklarında görülen bitki Mayıs ve haziran ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1500 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Cins adı Latince bağlayıcı anlamına gelir. Muhtemelen cinsin çit bitkisi olarak kullanılmasına işaret eder. Tür adı Latince yaygın anlamına gelir. Türün geniş yayılış alanına işaret eder.

Alerjik belirtiler üretebileceğinden, bu bitkinin dahili kullanımı önlenmelidir. Kabuğu mide ağrısı için kullanılır ancak tavsiye edilmez.

Araç çubuğuna atla