Lunaria annua (Sedef Çiçeği)

Buradanara Paylaşımları
Fotoğraf: Fazlı Yurtsever

Brassicaceae (Turpgiller) familyasından Lunaria annua türü (sedef çiçeği) Balkanlar ve Anadolu kökenli bir bitki olup zamanla dünyanın pekçok yerine dağılmıştır. Bilimsel adındaki Latince Lunaria sözcüğü ay gibi, aya benzeyen anlamlarına gelir. Annua ise bir yıldan daha fazla yaşamadığından dolayı, bir yıllık gibi anlamdadır.

Özellikleri
Lunaria annua türünün ömrü tohum vermeye kadardır. İlk yılında ilkbahardan yaz başına kadarki dönemde çiçek açma imkanı olmazsa ertesi yılı bekler. Çiçek açıp tohum vererek ölür.

Lunaria annua yaprakları ve çiçekleri
Boyu 90cm kadar uzar. Yaprakları genişçe, tüylü ve kenarları tırtıklıdır. Variegata yapraklısı ilk aylarında düz yeşil yapraklıdır. Sonra, kışı atlattığı zaman yeni yapraklar variegata özelliği gösterir.
Mor ya da çeşidine göre beyaz çiçekler açtıktan sonra yuvarlak, incecik ve ışığı geçirir özellikte açık kahve rengi tohum kapsülleri oluşturur. Üzerlerinde ayrıca hafiften gümüşi yeşil ve beyaz renklilikler karışıktır. İşte bu renklilik özelliğinden dolayı tohum kapsüllerini sedefe benzetmiş ve sedef çiçeği demişler. Bu özelliğinden dolayı üzerinde pul pul tohum kapsülleri olan dallarını kesme çiçekçilikte aranjmanlarda kullanırlar.
Kış soğuklarına -35C dereceye kadar dayanır.

Fotoğraf: Fazlı Yurtsever

Lunaria annua yetiştirme
Sedef çiçeğinin bakımında en önemli unsuru toprak seçimi oluşturmaktadır. Sedef çiçeğinin toprağı gereği kadar gübre ile karıştırılmaya özen gösterilmelidir. Çünkü gübre sedef çiçeğinin daha uzun süreler boyunca canlı kalmasını sağlayan mineralleri barındırır. Ayrıca toprağın sürekli olarak havalandırılması da çiçek için çok faydalı olacaktır. Sedef çiçeğinin bakımında su önemli bir unsuru oluşturmaktadır. Bu bakımdan sulama işleminin aksatılmadan yapılması önem taşımaktadır.
Sedef çiçeği genelde az güneşli yerleri sever. İlkbahar sürekli serin olan, yazları pek sıcak olmayan yerlerde tam gün güneşin sakıncası olmaz. Tohumlar oluşana kadar sulamasına dikkat edin. Toprağı uzun süre kupkuru kalmamalı.
Lunaria annua sadece tohumla çoğaltılır. Tohumlarını yaz sonu ile sonbahar başında ekmeniz gerekiyor. Böylece sonbahar ve kış aylarında gelişime devam eden fideler İlkbaharda çiçek açar.
Fidelere yer şaşırtması yapmayın. Çünkü tohumdan çıktıklarından itibaren en çok köklerini derinlere indirmek için çabalarlar. Uzunca bir kazık kök oluştururlar. Dolayısıyla sökerken kök kırılır ve yeni yerinde tutmaz.
Tohumlar kalıcı yerlerine direkt ekmelisiniz. Daha sonra birbirlerine fazla yakın gelişen fidelerde seyreltme yapın. Yani bitişik gelişenlerden cılızları söküp atın.
Sedef çiçeği Lunaria annua tohumları dayanıklıdır ve düştükleri yerlerde uygun şartlara kadar beklerler. Yani bir yere sedef çiçeği diker de tohumlarını ortadan kaldırmazsanız zamanla o çevrede birçok fideler çıkacaktır.

Araç çubuğuna atla