Gazania (Koyungözü)

Buradanara Paylaşımları
Fotoğraf: Fazlı Yurtsever

‘Koyun gözü’ ya da ‘Hazine çiçeği’ isimleriyle de bilinen Gazanya çiçeği görünümü ile kendine hayran bırakan bir güzelliğe sahiptir. Gazanya çiçeği anlamı görüntüsünden de anlaşılacağı üzere güzellik ile eş değer bir anlama gelmektedir.

Çok yıllık bitki olmalarına rağmen tek yıllık işlemi uygulanan otsu bitkilerdir. Bitki tabanında genişçe bir rozet oluşturan ince uzun, şeridimsi biçimli yapraklarının üzeri koyu yeşil ve altı yün görünüşlü, beyaz renklidir. Yapraklarının arasında uzayan oldukça sert sapların uçunda açan ve papatyaya benzer gösterişli bileşik çiçekleri vardır. Çiçekleri, turuncu, sarı, kızıl, beyaz, pembe, bronz ve altın renklerindedir.

Anavatanı Güney Afrika olan bitkinin 20’den fazla türü mevcuttur. Gazania rigens (eski adı G. splendens), Gazania linearis, Gazania krebsiana gibi türleri vardır.

Fotoğraf: Fazlı Yurtsever


Gazanya beyaz, turuncu-sarı tonları ve pembe renkli çiçekleriyle bahçelerin göze çarpan bitkilerindendir.

Bol güneşi sever fakat öğleden sonra aşırı güneşten korunan yarı gölge yerlerde daha iyi gelişir. Geceleri ve güneşsiz havalarda çiçeklerini kapatır.

Gazanya Asteraceae (papatyagiller) familyasının ‘Cichorioideae‘ grubundan olduğu için karahindiba bitkisine de benzetilir. Göz alıcı güzelliğe sahip bu çiçekler farklı renkte çiçekleriyle Avustralya, Yeni Zelanda, Akdeniz çevresinde doğal bitki örtüsü şeklinde yayılım göstermiştir.

En uygun yetiştirme sıcaklığı 12-15 oC’ olan Gazania kumlu killi gevşek ve hafif toprakları sever.

İlkbahar başında ve yaz ortasında olmak üzere yılda iki defa gübre verilmelidir. Toprağı kurudukça sulanmalıdır.

Gazania tohumla, bitkinin kökten bölünmesi ya da yan sürgünleri ile çoğaltılır.
Kurşuni küf hastalığı ile yaprak biti zararlısı bu bitkide çok sık görülmektedir.

Araç çubuğuna atla