Buradanara Paylaşımları
Fotoğraf: Fazlı Yurtsever

Aslen Orta Amerika’dan yayılış gösteren bu bitki,  süs bitkisi değeri nedeniyle, artık,  dünya üzerinde ılıman iklim kuşağına sahip bir çok bölgede de yaygın olarak yetiştirilmekte ve doğallaşmaktadır. 

Kimi kaynaklarda Zephyranthes grandiflora olarak geçse de bu isim “nomen nudum/geçersiz isim” olarak kabul edilir. Yumrular küresel ve 2 ila 3 cm çapındadır. Gömlek kırmızı renklidir. Yapraklar dört ila altı arası sayıda, demet halinde, şeritsi, düz, 15 ila 30 cm uzunluğunda ve 6 ila 8 mm genişliğindedir. Tabanları kırmızımsı iken geri kalan bölümü parlak yeşil renklidir. İnvolukrum morumsu ve 4 ila 5 cm uzunluğundadır. Çiçekler tepede ve tektir. Çiçek sapı 2 ila 3 cm uzunluğundadır. Çiçekler gül ila pembe renkli, çiçek tüpü 1 ila 2,5 cm uzunluğunda, lobları ters yumurtamsı, 3 ila 6 cm uzunluğunda ve uçları neredeyse sivridir. Kapsül neredeyse küreseldir.
0-700 arası rakımlarda Haziran-Ağustos aylarında,  daha çok yol kenarı, mezarlık ve bahçelerde görülür. Paylaşılan görüntüler Bafa gölü kenarında, Latmos bölgesinde, Kapıkırı da , çekilmiştir.

Pembe zıpçıktı, kimi bölgelerde, yağmur zambağı olarak ta adlandırılmaktadır.

Cins adı Antik Yunanca “Zephyros’un çiçeği” anlamına gelir. Zephyros, Yunan mitolojisinde batı rüzgarı tanrısıdır, güzel kokulu ve baharın müjdecisi bir rüzgar olarak bilinir. Olasılıkla cinse bazı türlerin hoş kokusuna işaret eder. Zephyros aynı zamanda baharın ve çiçeklerin tanrıçası Chloris’in kocasıdır. Tür adı Latince “omurgalı” anlamına gelir. Türün yaprak yapısına işaret eder. Özgün tanımda bu “foliis pedalibus, unciae latis, canaliculatis, carinatis, subacutis, viridibus, prope basin rubris” olarak belirtilmiştir.

Fotoğraf: Fazlı Yurtsever

Dikkat
Tüketilmesi çok sayıda rahatsızlığa ve hatta ölüme neden olabilir.

Araç çubuğuna atla