Tarla Sarmaşığı (Convolvulus arvensis)

Buradanara Paylaşımları
Convolvulus arvensis

Bitki doğal olarak Avrupa ve Asya’da yayılım gösteren tarla sarmaşığı ok ucu biçimli yapraklara, 2-5 cm uzunluğunda, almaşlı dizilişli ve 1 ila 3 cm uzunluğunda sapa sahiptir. Çiçekler trompete benzer, beyaz ya da solgun pembe rengindedir ve 5 adet koyu pembe ışınsal çizgi görülür. Meyveler açık kahverengidir. Her meyvede iki tohum vardır. 2 metreye kadar uzayabilir. Gösterişli çiçeklerine rağmen hızlı büyümesi ve diğer bölgeleri işgal etmesi nedeniyle pek ilgi görmez. Tohumlar Ağustos ve Ekim arasında olgunlaşır. Ortalama beş yüz elli tohum üretir. Bu tohumlar olgunlaştıktan sonra su, sıcaklık ve hayvan midesi gibi değişik ortamlarda canlı kalabilir. Göç eden kuşların midesinde altı gün boyunca canlı kaldıkları için, göçmen kuşlar vasıtasıyla dağılırlar. Tohumlar olgunlaştıklarında doğrudan dışarı ekilebilir. Çiçekler erseliktir. Hayatta kalma konusundaki başarısı nedeniyle dünyanın ‘en kötü işgalci’ on bitkisi içinde yer alır. -29 dereceye kadar dayanıklıdır.
Her türden habitat alanında görülen bu bitkinin yaygın adları Tarla sarmaşığı, Mamıza, Çadır çiçeği, Leksiotu, Hamıza, Babootu, Kaplumbağa otu, Kuzu sarmaşığı, Tosbağaotu bilinmektedir.
Nisan-Eylül ayları tarla sarmaşığının çiçeklenme aylarıdır.
0-1600 metre arası rakımlarda yaygın olarak görülen bu bitkinin cins adı Latince “küçük sarılıcı” anlamına gelir. Cinsin bazı üyelerine mahsus olan diğer bitkilere sarılıcı karakterlerine işaret eder. Tür adı Latince “ekili alan” anlamına gelir. Türün habitat tercihine işaret eder. Özgün tanımda bu “Habitat in Europae agris” olarak belirtilmiştir.
Geleneksel tıpta yapraklarından yapılan çay örümcek ısırıklarına karşı kullanılır. Aynı zamanda çiçek ve yaprakları müshil işlevine sahiptir. Çiçeklerinden yapılan çay ateş düşürücüdür ve yaraları iyileştirmek için kullanılır. Kökü güçlü bir kusturucudur. Safra söktürücü, idrar söktürücü, müshildir. Köklerinden elde edilen su ateş tedavisinde kullanılır. Yapraklarından elde edilen çay örümcek ısırıklarına iyi gelir, ayrıca aşırı adet kanını azaltmakta kullanılır.

Araç çubuğuna atla