Aleuria aurantia (Portakal Kabuğu Mantarı)

Buradanara Paylaşımları

Aleuria aurantia – Orange peel fungus (Portakal Kabuğu Mantarı), Pezizales takımında yaygın bir ascomycete mantarıdır.  Parlak turuncu, fincan şeklindeki ascocarps hali , yere serpilmiş portakal kabuklarına benzer ve bu türe ortak adını verir. Portakal Kabuğu Mantarı, İskandinavya’dan İber Yarımadası’nın güney kıyılarına Avrupa’nın hemen hemen her yerinde ve Kuzey Amerika’da sıkça rastlanılan bir türdür. 
Şapka:  Bildiğimiz şapkalı mantarlar gibi şapkaları olmayan mantarlardandır. Portakal Kabuğu Mantarı- Aleuria aurantia genç evrelerinde fincan şeklinde olan görüntüsü, olgunlaştıkça kıvrımlı bir kaseye dönüşür. Göze çok hoş gelen bir görüntüsü vardır. Mantar avcılarının fotoğraflamadan geçmeyeceği bir mantardır diyebiliriz. Boyutları ortalama 3- 6 cm kadar (en çok 10 cm ) olabilir.

Lameller: Şapkası olmadığı gibi lamelleri ve sapı da olmayan bu güzel mantarı, iç yüzey ve dış yüzey olmak üzere 2 kasımda inceleyebiliriz.

Koku: Ayırt edici bir kokusu olmasına rağmen, hoş ve mantarımsı hafif bir kokusu olduğu söylenir.

Spor Baskısı: Spor baskısı rengi beyazdır. Kaba ağsı bir yüzeye sahip, elipsoidal yani kutuplardan basık küremsi olan sporları,17-24 x 9-11 µm boyutlarındadır. Ayrıca, sporlarında büyük ve dikenli çıkıntılar vardır.

Habitat: En sık orman yollarının kenarlarındaki toprak alanlarda bulunur. Portakal Kabuğu Mantarı nemli toprakları güneşli veya yarı gölgeli alanları sever. Genellikle toprağın sıkıştığı sert zeminlerde bulunurlar.

Mevsim: Haziran başından Kasım sonuna kadar görülebilirler.

Yenilebilirlik ve Toksisite: Portakal Kabuğu Mantarı zehirli bir tür değildir ve pek tadı olmamasına rağmen yenilebilir bir mantardır. Herhangi bir toksin salgılamaz, ancak zararlı toksinler üreten bazı Otidea mantar türlerine yakın bir benzerlik gösterdiği için, dikkatli olunması gereken bir türdür. Çok iyi bilmeyenlerin uzak durmasını tavsiye ediyoruz.

Ek bilgiler: Aleuria aurantia sinonimleri; Peziza aurantia, Scodellina aurantia, Peziza coccinea, Helvella coccinea ve Peziza aurantia.

Benzer türler arasında Sarcoscypha austriaca- The Scarlet Elf Cup ilk sıradadır. Sarcoscypha austriaca, daha parlak kırmızıdır ve ölü dallarda, yosunlu ormanlarda ve bazen nemli çalıların altında büyür. Zehirli Oditea cinslerine de benzerlik gösterdiği unutulmamalıdır.

Dip not: Sitemizde yazılanlar, sadece ve sadece BİLGİLENDİRME amaçlıdır. Mantar toplamak ve tanımlamak kesinlikle uzmanlık gerektiren bir konudur. Sitemizdeki bilgilere göre mantar toplamamanız ve tüketmemeniz önemle duyurulur!

Araç çubuğuna atla