Arpacık salebi (Ranunculus ficaria)

Buradanara Paylaşımları

Ranunculus ficaria / Ficaria verna : Arpacıksalebi
Ranunculus ficaria subsp. calthifolius: Çöpsalebi
Eşanlamlısı
Ficaria verna subsp. calthifolia: Çöpsalebi
İngilizce yaygın adı: Lesser celandine
Bazı kaynaklarda Ficaria verna subsp. ficariiformis adı ile geçmektedir. Yapraklar koyu yeşil ve kalp biçimlidir. Çiçekler belirgin, parlak sarı renkli taç yapraklara sahiptir. Tüysüz ve kulakçıksızdır. Çiçekler çok simetrili, 3 çanak yaprak benzeri tepal ve 7 ila 12 arası sarı taç yaprak benzeri tepale sahiptir. Çok sayıda ercik ve karpel görülür. Meyve tek tohumlu kapçıktır ve boyuncuk kısadır. Tohumlar bahar aylarında çimlenir. Sıcaklığın düştüğü ve günlerin kısaldığı kış aylarında büyümeye başlar. Bir yıl boyunca fide olarak kalır. Mayıs ayından sonra altı ay boyunca uykuya geçer. Yapraklar böbrek biçimli ve saplıdır. Nemli ya da ıslak toprakları, gölgeli ya da güneşli bölgeleri tercih eder. Güçlü ve rekabetçi bir istilacıdır.

Ranunculus ficaria

Besin olarak Tüketilmesi:
İlkbaharda genç yapraklar-çiğ veya pişirilerek tüketilir. İlkbaharda genç yapraklardan mükemmel salata yapılabilir. Yapraklar, saplar ve tomurcuklar ıspanak gibi kullanılabilir. Yapraklarda meyve olgunlaştıkça zehirli madde birikir.
Bu bitkinin gıda olarak tüketilmesi hususunda dikkatli olunması gerekir.
Kök yumruları pişirilerek sebze olarak tüketilebilir. Çiçek tomurcukları kapari niyetine kullanılabilir.
Geleneksel olarak hemoroid tedavisinde kullanılır.
Dikkat:
Taze genç yaprakları tercih edin.
Çiçekler tohumlaşmaya başladığında toplanılan yapraklar çiğ tüketildiğinde zehirlidir ve otçul hayvanlara karşı ölümcül olabilir. Hasarlı ya da ezilmiş yapraklarına temas edilirse deride kızarıklar, kaşıntılar ve kabarmalara neden olabilir. Bitki yutulursa mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, spazm ya da felce neden olabilir.

Araç çubuğuna atla