Sarmısak Taşı Ocakları

Buradanara Paylaşımları

Ayvalık ilçesi Küçükköy Mahallesi Badavut mevkiinde bulunan tarihi sarımsak taşı ocakları, 18 ve 19’uncu yüzyıl Türk ve Rum toplum yaşantısını yansıtan önemli mimarlık örneklerinden olan tarihi Ayvalık evlerinin inşasında kullanılan, gülkurusu renginde taşların üretilmesinde uzun yıllar kullanılmış, günümüzde ise bölgenin korumaya alınmasından bu yana kullanım dışı kalmış, turistik değere sahip, görülmesi gereken bir bölge olarak ayakta durmaktadır.

Fotoğraf: Fazlı Yurtsever

Binlerce yıl öncesinin lav akıntılarının oluşturduğu, dokusu sarımsak damarlarına benzediği, içindeki demirin okside olmasıyla giderek kırmızılaşması nedeniyle ‘sarımsak’ adı verilen taşların çıkarıldığı bölge, 35 milyon yıl önce gelişen volkanizmanın izlerini taşıyor. Zamanında taş ocağı işletilen bölgede, rengi ve biçimiyle dikkat çeken Sarımsak taşı kayalıkları günümüzde yerli ve yabancı turistlerin doğa gezisi güzergahında yer alıyor.

Fotoğraf: Fazlı Yurtsever

Geçmişte Badavut Jandarma Karakolu olarak kullanılan bir yapının da bulunduğu ve bu nedenle ‘Karakol Dağı’ olarak da bilinen bölgenin Ege’ye bakan tarafında deniz ve iklim koşullarının şekillendirdiği ilginç kaya oluşumları diğer tarafında ise doğal mağara bulunmaktadır.

Fotoğraf: Fazlı Yurtsever
Araç çubuğuna atla