Tepeli Toygar Kuşu

Buradanara Paylaşımları

Yayılışı:
Türkiye’nin bütün bölgelerinde, yıl boyu en yaygın bulunan toygar olmasına rağmen, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde daha az kaydı vardır. Doğu Anadolu’nun büyük bir bölümünde de yaz göçmenidir.

Tanımlanması ve Fiziksel Özellikleri:
İri, tıknaz ve büyük kanatlı bir toygardır. Kalkık, sivri ve belirgin bir ibiği vardır. İbiğin 1-2 tüyü çok belli şekilde sivridir; adeta çizgi oluşturur. Uzun ve kalın sayılabilecek bir gagası vardır ve hafif aşağı kıvrıktır. Sırtı gri kahverengi, kanat üstleri ve uçları koyu kahverengidir. Göğsünde ince, koyu renk çizgiler bulunur. Karnı ve kuyruk altı pembemsi sarıdır. Kanat üstü sadedir. Kanadının uç kısmı beyaz değildir, kanat altı pas rengindedir. Kuyruksokumu ve kuyruk ortası açık grimsi, kuyruğunun dış tarafı siyahımsı ve iki yanı ise açık renktir. Uçuşu yumuşak ve dalgalıdır. Kanat çırpışı yumuşak ve kelebek gibi gözükür.

Habitat:
Açık arazilerde, kırsal alanlarda ve tarlalarda görülür. Kışın, çoğunlukla yol kenarında en sık görülen kuş türüdür. Tarlalarda ve açık arazide ürer. Yuvasını toprak zeminde yapar.

Beslenme:
Bitki tohumları ve böceklerle beslenir.

Araç çubuğuna atla