Göz dikeni (Eryngium creticum)

Buradanara Paylaşımları

20 ila 60 cm büyüyebilen bitkinin çiçekleri hem erkek hem de dişi organına sahiptir. Yani erseliktir. Geçirgen toprağı ve güneşli bölgeleri tercih eden bu bitkinin tohumları 20 derecede azami üç ay içinde çimlenir. Gövdesi dik ve çok dallıdır. Yapraklar almaşlı (sapın her iki yanında karşılıklı değil de aralıklı olarak) dizilişlidir. Çiçekler açık mavi veya beyaz renklidir. Çiçeklenme zamanı dıştaki taban yaprakları solar. Gövde yaprakları sapsızdır. Çiçek kurulu 15’in üzerinde çiçek taşır.

Doğal olarak Balkanlar, Türkiye ve Ortadoğu’da yayılış gösteren bitki çalılık, makilik ve tarlalarda görülmekte olup yurt genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Göz dikeni adı ile bilinen Eryngium creticum Temmuz ve eylül ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 800 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Cins adı Antik Yunanca boğadikeni anlamına gelir. Kelime Antik Yunanca kirpi kelimesinden gelir ve bitkilerin dikenli yapısına işaret eder. Diğer bir seçenek ise yine Antik Yunanca geviş getirmek anlamına geldiği yönündedir. Bitkilerin gaz giderici özelliğine işaret eder. Tür adı Latince Girit anlamına gelir. Jean-Baptiste Lamarck’ın özgün tanımında yer alan “Cette espéce croit naturellement dans l’Isle de Candie” ifadesi türün yayılış alanına işaret etmektedir. Kandiye, Girit adasının Fransızca karşılığıdır.

Genç taban yaprakları pişirilerek tüketilebilir.

Yılan ısırığına karşı antidot olarak kullanılır.

Nazardan korunmak için evlerin kapısına asılır.

Araç çubuğuna atla