Doğu Karadeniz’in En Uzun Taş Köprüsü

Buradanara Paylaşımları

Timisvat Köprüsü

Türkiye’nin Doğu Karadeniz Bölgesi’nde, Rize ilinin Ardeşen ilçesinde bulunan Timisvat Köprüsü, 18. yüzyılda inşa edilmiş, 120 metre uzunluğunda ve 7 metre genişliğinde bir taş köprüdür. Fırtına Deresi üzerinde yer alan köprü, bölgenin en önemli tarihi yapılarından biridir.

Köprünün yapım tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte, 17. yüzyılın sonları veya 18. yüzyılın başlarında inşa edildiği düşünülmektedir. Köprünün yapımında kesme taş kullanılmıştır. Köprü, kemerli bir yapıya sahiptir ve iki ayak üzerinde yükselmektedir.

Timisvat Köprüsü, bölgenin önemli bir ticaret ve ulaşım merkezi olmasını sağlamıştır. Köprü, Fırtına Deresi’nin iki yakasını birbirine bağlamakta ve bölgenin iç kesimlerini Karadeniz kıyısına bağlamaktadır.

Köprü, 2000 yılında restore edilmiştir. Restorasyon çalışmaları sonucunda, köprünün özgün yapısı korunmuştur.

Köprünün Tarihsel Önemi

Timisvat Köprüsü, Doğu Karadeniz Bölgesi’nin önemli bir tarihi yapılarından biridir. Köprünün inşası, bölgenin önemli bir ticaret ve ulaşım merkezi olmasını sağlamıştır. Köprü, Fırtına Deresi’nin iki yakasını birbirine bağlamakta ve bölgenin iç kesimlerini Karadeniz kıyasına bağlamaktadır.

Köprü, 2000 yılında restore edilmiştir. Restorasyon çalışmaları sonucunda, köprünün özgün yapısı korunmuştur. Köprü, günümüzde de bölgenin önemli bir kültürel mirasıdır.

Köprünün Coğrafi Konumu

Timisvat Köprüsü, Rize ilinin Ardeşen ilçesinde, Fırtına Deresi üzerinde yer almaktadır. Köprü, Ardeşen ilçe merkezine yaklaşık 10 kilometre uzaklıktadır. Köprünün bulunduğu bölge, doğal güzellikleri ile ünlüdür.

Köprünün yakın çevresinde, Fırtına Deresi üzerinde bulunan diğer tarihi köprüler de bulunmaktadır. Bu köprüler arasında, Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Zilkale Köprüsü ve Çamlıhemşin-Ardeşen karayolu üzerinde bulunan Şenyuva Köprüsü bulunmaktadır.

Araç çubuğuna atla