CANNA (Tespih çiçeği)

Buradanara Paylaşımları

Anayurdu Tropikal Amerika olan, 50 kadar türü bulunan, 80-150cm boylanabilen, yumrulu otsu bir bitkidir.

Fotoğraf: Fazlı Yurtsever


Ülkemizde yaklaşık olarak 60 türü bulunmaktadır. Kaba yapısına rağmen duyarlı ya da yarı duyarlı ve tropik kuşağında bulunan otsu, yumrulu ( rizomlu ) bir bitkidir.


Çok yıllık otlardandır. Gövde dik, genellikle dalsız ve yapraksıdır. . Yaprakları iri , almaşlı dizilişli, koyu yeşil renkli, 15-30cm genişliğinde ve şeridimsidir. Bazı türlerinde yapraklar erguvani kırmızı veya alacalı olabilir. Çiçeklenme yaz başından Kasım ayına kadar devam eder. Çiçek kurulları 30cm uzunlukta başak şeklinde, her bir çiçek 10-12,5cm büyüklükte, renkleri beyaz, sarı, pembe, portakal rengi ve kiremit kızılı tonlarındadır. Bir çok türünde çiçekler alacalı lekelidir. Meyve kapsül formundadır. Adını tespih tanelerine benzeyen siyah, sert tohumlarından almıştır. Tohum ve rizom denilen soğanından çoğaltılır.

Tohumlar sonbaharda toplanır. Tohumlar 1 – 2 mm törpülenerek kabuğu inceltilir. 4 – 5 gün sıcak suda bekletilir. Şubat ve mart ayında ekimi yapılır. Çimlenme gerçekleştikten sonra bitki 8 – 10 cm boya gelince şaşırtılır. Mayıs ayında da 3 – 4 yaprak olunca uygulanacak yere dikilir.

Dilimizde kannaçiçeği, tesbih çiçeği ile adlandırılan canna iri ve dekoratif yaprakları ile süs bitkisi severlerin gözdesidir. Çok şık bir bahçe bitkisidir.

Kana çiçeği bitkisi bol güneşli ya da yarıgölge ortamları; organik madde yönünden zengin bitek bahçe toprağını sever. Sık gübrelenmeyi, özellikle çiçekliyken sıcak ve kurak havalarda bol bol sulanmayı ister.

Tohumları tespih tanesi gibidir. Tohumlar sonbaharda toplanır. Tohumlar 1 – 2 mm törpülenerek kabuğu inceltilir. 4 – 5 gün sıcak suda bekletilir. Şubat ve mart ayında ekimi yapılır. Çimlenme gerçekleştikten sonra bitki 8 – 10 cm boya gelince şaşırtılır. Mayıs ayında da 3 – 4 yaprak olunca uygulanacak yere dikilir.

Cins adı Antik Yunanca kamış anlamına gelir. Cinsin gövdesine işaret eder.

Araç çubuğuna atla