Chamaenerion angustifolium (Yakı otu)

Buradanara Paylaşımları

Chamerion angustifolium ya da Epilobium angustifolium, küpe çiçeğigiller (Onagraceae) familyasından, Kuzey yarımkürede taygalarda yetişen, 0.5–2.5 m boyunda, çiçekleri 2–3 cm çapında olan bitki türüdür.

Fotoğraf: Fazlı Yurtsever

Bazı kaynaklarda Chamerion angustifolium olarak geçmektedir. 50 cm ila 2,5 metre uzayabilen dik ve pürüzsüz gövdede, dağınık ve birbiri ardına sıralı yapraklar görülür. Yapraklar mızrak biçimli ve damarlıdır.

Fotoğraf: Fazlı Yurtsever

Çiçekler dört adet pembe-eflatun taç yaprak taşır. Tohumların ipeksi tüyleri olur. Yapraklarının damarlı yapısı benzersizdir. Tohumlar ağustos ve ekim arasında olgunlaşır. Çiçekler erseliktir. -20 dereceye kadar dayanıklıdır. Tohumlar bahar aylarında doğrudan dışarı ekilebilir. 5 ila 10 arası bitkiler halinde gruplandırılmalıdır. Her bir bitki arasında yarım metre açıklık bırakılmalıdır.

Bitki doğal olarak kuzey yarımkürede yayılış gösteren Chamaenerion angustifolium nemli kalkerli açık alanlarda hafif asitli topraklarda, meralarda ve özellikle de yangın geçirmiş arazide bolca bulunur.

Dilimizde Yakı otu adı ile bilinen Chamaenerion angustifolium haziran ve ağustos ayları arasında çiçek açar.

800 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilen Chamaenerion angustifolium görselleri Kazdağlarında çekilmiştir.

Cins adı Yunanca lob üzerinde anlamına gelir. Taç yapraklarının yumurtalığın üzerinde olmasına işaret eder. Tür adı Latince dar yapraklı anlamına gelir. Türün yaprak yapısına işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Epilobium foliis lanceolatis, integerrimis”tir.

Genç sürgünleri yenilebilir. Yaprakları salatalara eklenir. C ve pro-A vitamini bakımından zengindir. Geleneksel Rus çayı bu bitkinin yapraklarından yapılmaktadır. Haşlanarak tüketilirse sağlıklı bir sebzedir, A ve C vitaminleri için iyi bir kaynaktır.
Kanada’da Guçin Kızılderilileri besin olarak kullanır

İltihapla savaşıcı, spazm çözücü, sıkıştırıcı, yatıştırıcı, deriyi yumuşatıcı, laksatif ve toniktir. İshal tedavisinde, mukus kolit ve irritabl bağırsak sendromunda kullanılır. Almanya ve Avusturya’da prostat sorunlarını tedavi etmek için kullanılmaktadır. Yapraklardan yapılmış merhem çocuklarda cilt problemlerini yatıştırmak için kullanılmıştır. Yapraklardan ve köklerden yapılan bir çay, dizanteri ve karın krampları için geleneksel olarak kullanılır. Soyulmuş köklerden yapılmış lapa; haşere ısırıkları, yanıklara, ciltte yaralar, şişme ve haşlanmalara uygulanır.

Demlenmiş yapraklar sersemliğe neden olabilir.
Yüzü ve elleri soğuktan korumak için kullanılır.
Yukon eyaletinin amblem çiçeğidir.

Araç çubuğuna atla