Orobanche hederae (Tez canavarotu)

Buradanara Paylaşımları

Orobanche hederae Lamiales takımına ait bir familyadır ve asalak bir bitkidir. Tam parazit bitki olduğundan dolayı klorofil yoktur ve bu nedenle fotosentez yapmaz. Ayrıca kök sistemleri de bulundurmaz. Tarım alanlarında çıkması durumunda ürünlere zarar verebilmektedir.

Fotoğraf: Fazlı Yurtsever

5 ila 60 cm büyüyebilen Orobanche hederae’nin gövdesi genellikle tabanda şişkin, salgılı havlı, sarı ila kırmızımsı mor renklidir. Yaprakları 12 ila 30 mm uzunluğunda, dikdörtgensi ila mızraksı, sivridir. Çiçek kurulu 10 ila 40 cm uzunluğunda ve 2,5 ila 4 cm genişliğinde, gevşek, salgılı havlı; bırahte 12 ila 22 mm uzunluğunda, mızraksı ve sipsivridir. Çanak 10 ila 15 mm uzunluğunda, bölümler serbest, düz ya da eşit olmayan biçimde iki parçalıdır. Taç 10 ila 12 mm uzunluğunda, neredeyse tüysüz, nadiren salgılı havlı, soluk krem rengi bezeli ve kırmızımsı mor, dik yayık ila çok ya da az yayık; tüp hafifçe tabanda şişkin; dudaklar yayık, üstteki düz ila derin girintili, alttaki kirpikli değil, ortadaki lob genellikle en büyüktür. İplikçik az ya da çok tüysüz, nadiren alt bölümde hafifçe tüylüdür. Başçık tüysüzdür. Tepecik sarı renklidir. Kapsül 10 ila 12 mm. uzunluğundadır. Popüler bir süs bitkisidir.

Doğal olarak batı Asya, kuzey Afrika ve Avrupa’da yayılış gösteren Orobanche hederae genellikle Hedera (sarmaşık) üzerinde parazit olarak görülür.

Dilimizde Tez canavarotu adı ile bilinmekte olan Orobanche hederae haziran ve temmuz ayları arasında çiçek açmakta olup deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilmektedir.

Cins adı Antik Yunanca burçak boğan anlamına gelir. Cinsin parazit karakterine işaret eder. Tür adı Latince Hedera üzerinde anlamına gelir. Türün konukçu olduğu cinse işaret eder.

Araç çubuğuna atla