Sedum palmeri (Meksika damkoruğu)

Buradanara Paylaşımları

Doğal olarak Meksika’da yayılış gösterir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümüne dağılmıştır.

Sedum palmeri (Palmer’s Sedum)

25 cm. büyüyebilir ve 50 cm yayılabilir. Yaprak rozetleri 4 cm çapındadır. Yapraklar kaşıksı, ters yumurtamsı, yuvarlak, zaman zaman hafifçe uçları sivri ve 3 cm uzunluğundadır. Yapraklar kış aylarında kırmızıya döner. Çiçekler kısa saplı, koyu turuncu ila sarı renklidir. Taç yapraklar darca mızraksı ve çanak yaprakları hafifçe aşar.

Popüler bir süs bitkisidir. Güneşli bölgeleri ve geçirgen toprakları tercih eder. Donlara ve kuraklığa dayanıklıdır. Bitkinin düzgünce kesilmiş yaprağı nemli toprağa yatırılırsa kısa sürede köklenir.

Duvarlar, bahçeler ve taşlık bölgelerde görülen sedum palmeri dilimizde Meksika damkoruğu adı ile bilinmektedir.

Şubat ve nisan ayları arasında çiçek açan bitki deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Cins adı Latince oturan anlamına gelir. İlk defa Plinius tarafından kullanılmıştır, bitkinin taşların üzerine oturmasına işaret eder. Türkçe yaygın adı olan damkoruğu, Sempervivum cinsine bağlı türlerin evleri yıldırımlardan koruyacağına dair inanış nedeniyle çatılara dikilmesine işaret eder. Tür 12 Ocak 1829 – 10 Nisan 1911 tarihleri arasında yaşamış Amerikalı bitki bilimci Edward Palmer‘a adanmıştır. Türü Meksika’ya yaptığı bitki bilim gezisi esnasında keşfetmiştir.

Araç çubuğuna atla