Papaver setigerum (Truva gelincik)

Buradanara Paylaşımları

Papaver setigerum, ortak adı Truva haşhaşı veya cüce ekmeklik haşhaş, Papaveraceae familyasının otsu bir yıllık bitkisidir. Bu bitki yakından ilişkilidir ve bazen afyon haşhaşının bir alt türü olarak kabul edilir.

Papaver setigerum, Akdeniz bölgesinde, özellikle güneybatı Avrupa’da (Portekiz, İspanya, Fransa, İtalya, Yunanistan) ve Kuzey Afrika’da yabani olarak yetişir. Güneydoğu Avustralya’da bir bahçe kaçağı olarak görülür.

Papaver setigerum, deniz seviyesinden ortalama 0–600 metre (0–1.969 ft) yükseklikte meralarda ve tarlalarda yetişir.

Papaver setigerum afyon haşhaş (Papaver somniferum) ile yakından ilişkilidir ve bazen bir alt türü olarak ele alınır. Aslında çok az miktarda morfin alkaloitleri üretir. Ancak P. somniferum diploid (n=11) ve P. setigerum tetraploid (n=22) olup iki kat daha fazla kromozoma sahiptir. Bu nedenle afyon haşhaşının yabani ata türü olarak kabul edilemez.
Papaver setigerum yüksekliği ortalama 20–80 santimetreye (7,9–31,5 inç) ulaşır. Gövde dik ve yapraklar basit, dikdörtgen, alt olanlar sapsız, derin loplu ve dişli, yüksek olanlar kısa saplıdır.

Sapın tepesindeki çiçekler hermafrodit, aktinomorfik (“yıldız şekilli”, “radyal”), 4 ila 10 cm çapındadır. Taç, tabanında koyu mor bir leke bulunan dört pembe-mor yapraklı bir fincan oluşturur. Sarı anterleri tutan koyu renkli filamentlere sahip birkaç stamene sahiptir. Çiçeklenme, kuzey yarımkürede Mayıs’tan Haziran’a kadar gerçekleşir. Meyveler, apikal diskin altında bulunan delikler boyunca açılan, 2 ila 3 cm uzunluğunda tüysüz kapsüllerdir. Böbrek şeklindeki tohumlar yaklaşık 1 mm genişliğindedir.

Cins adı, “haşhaş” anlamına gelen Latince papaverum kelimesinden türetilirken, setigerum özel adı, yapraklarının loblarının tepesindeki kısa kıl için “kıllı” anlamına gelen Latince “saetiger” kelimesinden türemiştir.

Araç çubuğuna atla