Bituminaria bituminosa (Asfalt otu)

Buradanara Paylaşımları

Ülkemizde “asfaltotu” ismiyle de bilinen bu tür, Akdeniz bölgesinde doğal olarak yetişmekte olup mavi veya menekşe renginde çiçeklere sahip, 140 cm’ye kadar boylanabilen çokyıllık otsu bir bitkidir.

Fotoğraf: Fazlı Yurtsever

Doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösteren Bituminaria bituminosa Mayıs ve Ağustos ayları arasında çiçek açar ve açık alanlar ve ormanlarda yetişir. Yapraklarındaki karakteristik zift (asfalt) kokusuyla kolayca fark edilir.
Asfaltotu, ağır metallerle kirlenmiş veya bozulmuş toprakların dengesini sağlama potansiyeline sahip bir bitki olarak düşünülmektedir.

Bitki sert tüylerle kaplı olup yapraklar gövdedir. Yaprakçıklar 3 ila 5 cm uzunluğunda ve 1,5 ila 2,5 cm genişliğinde, şeritsi mızraksı ila genişçe yumurtamsıdır. Kulakçık şeritsi ila mızraksıdır.

Çiçeklenme 7 ila 30 arası çiçek taşır, bunlar başçıklı şemsiye halindedir. Taç 15 ila 20 mm uzunluğunda mavi ila menekşe rengindedir. Meyvenin üst bölümü kıllıdır, 6 ila 10 mm uzunluğundadır.

Yaprakları, ezildiğinde güçlü bir katran kokusu vardır. Bu nedenle kimi yöremizde katran yoncası veya katran otu olarak ta anılmaktadır. Bu güçlü katran benzeri koku bazı maddelerin (fenolikler, sülfürlenmiş bileşikler, seskiterpenler ve muhtemelen kısa zincirli hidrokarbon) birleşimlerinin bir sonucu gibi görünmektedir.

Dilimizde Katran yoncası, Alacüer, Ballık , Orman üçgülü, Asfalotu ve Katran otu adları ile bilinmektedir.

Deniz seviyesinden 900 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Cins adı Antik Yunanca katran anlamına gelir. Yaprakların katran gibi kokmasına atıftır. Tür adı Latince zifte benziyor anlamına gelir. Türün yapraklarının kokusuna işaret eder.

Araç çubuğuna atla