Graptopetalum Titubans

Buradanara Paylaşımları

Crassulaceae familyasından Graptopetalum paraguayense türünün ana vatanı Meksika ve Arizona dolaylarıdır. Bir şekilde Akdeniz bölgemizde de doğal bitki örtüsüne karışmıştır. İngilizcede hayalet çiçeği derler. Renginden ötürü alaca karanlıkta sanki ışık bedenli gibi göründüğü için olsa gerek. İngilizce diğer adı mother of pearl (inci anası) yani sedef’tir.

Fotoğraf: Fazlı Yurtsever

Gri-mavi yapraklarıyla çok güzel bir sukulenttir. Oldukça dayanıklı bir türdür ve terraryum ve sukulent aranjmanlarında kullanılabilir. Soğuk mevsimlerde pembeleşir, morarırlar. Soğuğa göre renk tonu değişir. Etli yapraklar bakla taneleri gibi kalındır. Yaprakların kenarları sert hatlı, sivri uçlu, bazen üçgenimsi geometrik şekilde olur.

İlkbaharda çiçek açar. Yeşim yeşilinin çok açık tonunda, beyaza yakın renkte mini çiçekleri yıldız şeklindedir. Yaprak güzelliği için yetiştiririz ama çiçekleri de (her ne kadar minicik olsalar da) gayet güzeldir.

İklim uyumu
Sonbahar sonu ve ilkbahar en başı gibi fazla serin günlerde bile, hatta fazla soğuk olmazsa kışın bile gelişime devam eder. Çünkü subtropikal kuşağın dağ bitkilerindendir. Kış soğuklarına -15C dereceye kadar dayanır. O kadar kış soğuklarının olmadığı yerlerde bahçelerde balkonlarda bütün yıl açıkta yetişir. Fakat dolu yağışlarında yapraklar çok fena zarar görür. Buna önlem almalısınız. Şiddetli güneşe ve susuzluğa dayanıklıdır. Bütün gün güneş alan teraslara uygundur. Havadar ve güneşli yer sağlamak kaydıyla iç mekanlarda da yetişir.

Araç çubuğuna atla