Deli Keten (Linum bienne)

Buradanara Paylaşımları

15 ila 60 cm büyüyebilen bitkinin gövdesi dar, uzun ve diktir. Genellikle tabanda dallı olup, yaprakları ince, 1,5 ila 2,5 cm uzunluğundadır. Çanak yapraklar genişçe eliptik yumurtamsı, tepede kısaca sipsivri, parlak, 5 ila 6 mm uzunluğunda ve uca kadar uzanan tek damarlıdır. Çiçekleri beş taç yaprağa sahip olup 1 cm uzunluğunda, neredeyse yuvarlak ve soluk mavi renklidir. Çiçekler erseliktir.

Fotoğraf: Fazlı Yurtsever

Bitki doğal yayılımı Akdeniz havzasıdır.

Tahrip edilmiş araziler, tarlalar ve çayırlarda görülür.

Dilimizde Deli keten ve İki yıllık keten adları ile bilinmektedir.

Mart ve mayıs ayları arasında çiçek açan bitki deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Cins adı Antik Yunanca iplik anlamında olup cinsin tekstil değerine işaret eder. Tür adı Latince iki yıllık anlamına gelir. Epitetin aksine tür, tek ya da çok yıllık döngüye de sahiptir.

Fotoğraf: Fazlı Yurtsever

Saplarından elde edilen keten lifleri kimyasal reaktiflere karşı pamuk lifinin göstermiş olduğu özellikleri gösterir. Kaynar su, güneş ve deterjandan fazla etkilenmez, Nem çekme özelliği pamuktan iyidir. Bu nedenle ticarette en fazla % 18 nem kabul edilir. Bu nemi taşıdığı halde bile kuru hissi verir, 120 °C’nin üstündeki sıcaklıklarda bozulur, Uzun süre güneş ışığında maruz kaldığında dayanıklılığında azalma görülür, Kullanım alanları, Genellikle serin tutması açısından yazlık dış giyimde kullanılır. Gömlek, ceket, pantolon vs. ev tekstilinde; sofra takımı, süs eşyaları, yatak takımları vs. bunların yanı sıra su tesisatlarında lif olarak, halat yapımı ve kaliteli kâğıt yapımında kullanılır.

Araç çubuğuna atla