Şizandra (Schisandra)

Buradanara Paylaşımları
Fotoğraf: Fazlı Yurtsever

Şizandra üzümü (Schisandra), diğer bir ismi ile manolya asması Çin tıbbında yaygın kullanılan yabani, koyu kırmızı renkli bir meyvedir. Çin ve Rusya’ya özgü bir meyve olmasına rağmen her tür toprağa uyum sağlayabildiği bilinir. Yaprak döken tırmanıcı bir tür sarmaşık cinsidir.

Şizandra üzümü, kıymetli adaptojen bitkiler arasında sayılmaktadır. Geleneksel tıpta bitkinin vücudun işlevlerini dengeleyen etkileri özellikle vurgulanmaktadır. Tuzlu, tatlı, ekşi, baharatlı ve acı olmak üzere 5 tadın da tamamını schisandrada bulmak mümkündür. Bu nedenle çince “beş aromalı meyve” anlamına gelen bir kelime ile de anılmaktadır. Ve dahası bu beş tat ile beş yin organının tümüne fayda sağlayabileceği düşünülmektedir. Bu beş organ kalp, karaciğer, akciğer, böbrek ve dalaktır.

Geleneksel Çin Tıbbında, schisandra yaşlanma karşıtı özellikleri nedeniyle popülerdir. Fiziksel, zihinsel ve cinsel dayanıklılığı arttırmak için sıkça kullanılır. Bitkinin özellikle meyve kısımları ve ayrıca tohumları çeşitli sağlık faydaları nedeniyle kullanılabilmektedir. Öksürük, astım, hazımsızlık, ishal, grip, uykusuzluk, ciltte alerjiler, insülin direnci, adet dönemi sancıları için tercih edildiği bilinir.

Şizandra, Doğu’nun geleneksel tıbbından yüzyıllardan beridir kendine yer bulur. Ancak bitkinin olumlu sağlık etkileri henüz modern tıp tarafından onay görmüş değildir.

Olası Yan Etkileri

Bazı insanlarda schisandra üzümünün tüketimine bağlı olarak mide ekşimesi, mide ağrısı, iştah kaybı görülebilir. Kaşıntı ve deri döküntüleri nadirdir ancak görülebilir.

Bu meyveyi gıda takviyesi formda kullanmayı düşünüyorsanız kullanım öncesi mutlaka bir sağlık profesyoneline danışınız.

Araç çubuğuna atla